Denník N

Ako vyzerá cvičenie hasičov v Grécku: vypukne požiar, nájdu raneného. Simulovať vedia čokoľvek, ale psychicky sa na to pripraviť nedá

Z cvičenia hasičov v gréckom výcvikovom stredisku v Nea Makri. Foto: Európska únia/M. Karagisnnis
Z cvičenia hasičov v gréckom výcvikovom stredisku v Nea Makri. Foto: Európska únia/M. Karagisnnis

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Asi hodinu jazdy severovýchodne z Atén na pobreží Egejského mora bola kedysi americká základňa. Neďaleko nej pred piatimi rokmi vypukol obrovský požiar, ktorý si vyžiadal viac ako sto obetí. Je to jedna z oblastí, ktoré v Grécku zvyknú v lete horieť, pričom pre klimatickú krízu je oheň z roka na rok agresívnejší.

Viac ako americkú základňu tam dnes treba hasičov. Na jej mieste vyrástlo výcvikové stredisko gréckeho hasičského zboru.

„Tu vypukol požiar,“ zakresľuje na papier vo svojej kancelárii podplukovník Vasileios Bikas, vedúci styčných dôstojníkov pre koordináciu predispozície. V skutočnosti nehorí. Na tabuľke so stupňami rizika požiaru prilepenej na stene má po dvoch náročných týždňoch konečne zapísanú len priemernú trojku. Je to iba cvičenie, ktoré preverí, ako dobre vie práve prichádzajúci francúzsky tím hasičov spolupracovať s tým gréckym.

Trénovať treba všetko. Napríklad aj to, čo robiť, keď horí auto, alebo ako vyťahovať ľudí z ruín v prípade zemetrasenia. To najťažšie je však pripraviť sa psychicky na to, že v tých troskách môžete počuť preživších volať o pomoc, prípadne nájdete obete.

Ako povedal Denníku N major Oto Hudec, veliteľ skupiny STRED modulu pozemného hasenia Slovensko, ktorá zasahovala v Grécku, na tieto situácie vás nepripraví nič.

Z cvičenia hasičov v gréckom výcvikovom stredisku v Nea Makri. Foto – Európska únia/M. Karagisnnis

Diabolský trojuholník

Na oblohe nie je ani jediný oblak a slnko po pár sekundách páli na pokožke. Pocitovo je horúco, ale teplomer ukazuje len 36 stupňov Celzia.

Hasiči sa zhodujú, že pred týždňom to bolo horšie a teploty boli aj o desať stupňov vyššie. Vzduch je veľmi suchý a miestami sa ťažko dýcha. Práve vysoké teploty a nízka vlhkosť tvoria dve strany toho, čomu Bikas hovorí diabolský trojuholník. Treťou stranou je vietor. „V Grécku je špecifický, fúka zo severu na západ,“ dodal.

Výcvikové stredisko Nea Makri obklopujú kopce posiate borovicami, ktoré ľahko horia. Bikas spomína na veľký požiar, ktorý tu bol pred piatimi rokmi.

„Bola to veľmi zlé. Bol to náhly lesný požiar, ktorý sa začal a skončil v priebehu dvoch hodín. Boli horúčavy a vietor začal fúkať zo západu, čo je tu nezvyčajné. Nanešťastie si vyžiadal 103 mŕtvych,“ hovorí.

Oheň vtedy zničil

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Požiare v Stredomorí

Svet

Teraz najčítanejšie