Denník N

Svetový newsfilter: Putin riskuje, útočí aj stovky metrov od hraníc NATO

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

Vladimir Putin sa už takmer rok a pol tvári, že na Ukrajine prebieha špeciálna operácia, pri ktorej sa ničia najmä vojenské ciele, no ruská armáda denne útočí nielen na civilistov, ale aj na ukrajinské mestá a pamiatky zapísané v zozname UNESCO.

Zlomyseľnosť ruského prezidenta sa zvlášť ukazuje pri ničení obilia, na ktoré sa spoliehajú ľudia po celom svete. Rusko pri útokoch z posledných týždňov škodí krajinám, pred ktorými sa tvári ako priateľ, no zároveň riskuje – rakety a drony lietajú aj veľmi blízko územia štátov NATO.


Európa: Putin má nového nepriateľa

Moskvu už niekoľkokrát zahanbili útočiace drony, Rusko sa preto Ukrajine mstí aj tak, že ničí obilie a prístavy. Je to cynická stratégia, ktorá má vplyv nielen na ukrajinskú ekonomiku, ale aj na štáty, ktoré sú závislé od dovozu tohto obilia.

Čo sa stalo: Ruské televízie najprv zamlčali opakované útoky na lukratívne biznis centrum v Moskve, nakoniec však aj Kremeľ priznal, že skutočne existuje hrozba útokov dronmi, ktoré zrejme organizuje Ukrajina.

Volodymyr Zelenskyj sa k nim neprihlásil, no považuje ich za spravodlivé. Okrem iného to ukazuje, že aj v prísne stráženom hlavnom meste, ktoré leží 500 kilometrov od hraníc s Ukrajinou, má Kremeľ problém s protivzdušnou obranou.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí zasiahnutie moskovského mrakodrapu prirovnala k teroristickému útoku na newyorské dvojičky. Kremeľ však prostredníctvom svojho hovorcu jej prirovnanie odmietol.

V opačnom prípade by platilo, že ukrajinské mestá zažívajú od konca februára 2022 „svoj 11. september” každý deň, s obrovskými ľudskými a materiálnymi stratami.

Cynické útoky: Dosah vojny proti Ukrajine pociťuje znovu celý svet, keďže ruská armáda

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie