Denník N

Pätnásť zistení čerstvého rodiča

Ilustačné foto - JumpStory
Ilustačné foto – JumpStory

Každý vytúžený okamih bez dieťaťa sa končí tým, že si pozeráš fotky svojho dieťaťa.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V práve končiacom období prvých synových škôlkarských prázdnin som pocítil náhle nutkanie zúročiť štyri roky rodičovstva a priniesť svetu pätnásť zistení, ku ktorým som v tom čase dospel.

Sú ako všetky rady od rodičov – nevyžiadané, neprenosné a zbytočné, ale aj tak ich musíš povedať.

1. Nik ťa nepripraví na to, koľko rozhovorov povedieš o fekáliách a zažívaní: o hustote, farbe, vôni, kvalite, pravidelnosti. Dialóg rodičov, v ktorom nedošlo na vylučovanie, nezohľadnil dostatočne všetky aspekty problému.

2. Zákon karmy – za každé tvoje prevrátenie očí nad cudzím vrieskajúcim dieťaťom raz boh postaví to tvoje pred čerstvo namaľovanú stenu a dá mu do ruky farbičky.

3. Žiadni homosexuáli alebo islamizácia. Pevnosť a trvácnosť tradičnej rodiny najlepšie preverí práca z domu s chorým dieťaťom.

4. Zákon prerušovania – čo tam po prerušovanom sexe, ako rodič sa už bez prerušovania ani neporozprávaš, nenaješ a nevyspíš.

5. Vždy som si myslel, že príroda urobila malé deti chutné a zlaté preto, aby ľudia mali chuť ich plodiť, ako rodič už viem, že je to preto, aby sme občas mali o kúsok menšiu chuť ich zadrhnúť.

6. Ani Orwell nevysvetlí ten rodičovský doublethinking, v ktorom naraz pociťuješ k dieťaťu najväčší amok aj lásku.

7. Až spätne sa dozvieš, koľko voľného času si mal pred dieťaťom a že si doň zabudol počítať aj okamihy ako čas, počas ktorého sedíš na WC alebo ideš do obchodu.

8. Všetky cesty vedú do Ríma, ale každý rodičovský problém na Modrý koník, bez ohľadu na to, či to chceš.

9. Veľa sa dozvieš – a to nerátam všetky nové zručnosti ako tlačenie čípka do konečníka (vidíte, zase fekalizujem) ani učenie sa podľa Googlu, ako nakresliť tyranosaura. Najväčšie zistenia sú tie, ktoré sa pri výchove dozvieš o sebe. Spánkové deficity, prepálené nervy – to sú tie hraničné situácie, ktoré ti ukážu, ako nízko vieš ísť. Vo vojne by to nebolo príliš iné.

10. Nebojuj s tým, akokoľvek veľa sa budeš snažiť, je len otázkou času, kým prvýkrát povieš: „Čo by deti v Afrike dali…“

11. Každý vytúžený okamih bez dieťaťa sa končí tým, že si pozeráš fotky svojho dieťaťa.

12. Aj keď si načítaš miliardu príručiek, v situácii, keď dieťa prvýkrát hodí o zem tvoj mobil, ostaneš iba sám. Asi občas nebudeš výborný, zásada je vždy aspoň priemerný.

13. Ak kupuješ byt pre budúcu rodinu, nepočúvaj reči o občianskej vybavenosti. Záleží jedine na tom, ako ďaleko je to od babiek.

14. Nikdy nepočúvaj tých, čo ťa tlačia do detí, lebo tí istí by ti pri nápade mať psa povedali, že je to priveľká zodpovednosť. Mať dieťa nie je povinnosť, akokoľvek veľakrát ti to budú opakovať tetičky, ujovia, iní rodičia a náhodní okoloidúci. Maj ho, len ak je to to, čo chceš ešte viac než čokoľvek iné.

15. Bude to iné, ako ti hocikto hovoril, iné než hocičo, čo si v živote zažil. A keď sa to raz skončí, bude ti to chýbať.

Veľa šťastia!

Ďalšie útoky na našu redakciu: Kaliňák po večeroch číha na Leška, Smer žaluje Martina M. Šimečku. Denník N v sledovaní každého kroku vlády nepoľaví, ale ak má pre vás práca našich novinárov a novináriek väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete prispieť na ich prácu a obranu v sporoch darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Komentáre

Teraz najčítanejšie