Denník N

Také stavce vedci ešte nikdy nevideli. Možno objavili nové najťažšie zviera, aké kedy žilo na Zemi

Ilustrácia veľryby Perucetus colossus. Foto - Alberto Gennari
Ilustrácia veľryby Perucetus colossus. Foto – Alberto Gennari

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Píše Dino Grandoni, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Vráskavec obrovský môže vážiť až do 200 ton. Toto veľrybie monštrum, ktoré stále pláva v oceánoch, je momentálne považované za najťažšie zviera, aké kedy na Zemi žilo – a to vrátane vyhynutých druhov.

Teraz sa však o tento titul hlási nový uchádzač, obrovský morský cicavec, ktorý vyhynul pred miliónmi rokov.

Kosti tohto pravekého monštra, ktoré vedci nedávno vykopali na púšťach v Peru, naznačujú, že jedince mohli vážiť až do 340 ton. To znamená, že vráskavec obrovský by mohol prísť o svoje postavenie najťažšieho zvieraťa, aké kedy obývalo Zem.

Keď sa Alberto Collareta po prvý raz pozrel na stavce vyhynutého zvieraťa, nemohol uveriť tomu, čo vidí. Boli veľké ako balvan a Collareta premýšľal, ako sa také veľké zviera vôbec mohlo pohybovať.

Stavce objavenej veľryby. Foto – TASR/AP

„Stál som pred niečím, čo sa nepodobalo ničomu, čo som dovtedy videl,“ hovorí Collareta, výskumník z Univerzity v Pise a spoluautor novej štúdie, ktorá v stredu vyšla v časopise Nature a opisuje čerstvo objavený druh obrej prehistorickej veľryby.

Jej objavitelia ju pomenovali Perucetus colossus alebo skrátene P. colossus. Veľryba však nemusí byť len novým rekordérom vo zvieracej ríši. Objav zároveň vedcov núti, aby prehodnotili svoje predstavy o tom, ako sú zvieratá schopné dorásť do gigantických rozmerov.

„Toto zviera predstavuje nový spôsob, ako výrazne narásť,“ hovorí Hans Thewissen, paleontológ a odborník na evolúciu veľrýb zo Severovýchodnej lekárskej univerzity v Ohiu.

Pripomínal lamantína

P. colossus mal telo, ktoré sa skôr než na vráskavca podobalo na lamantína. Preto je zrejmé, že oproti ostatným veľrybám musel

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

História

Príroda

Prírodné vedy

Veda

Teraz najčítanejšie