Denník N

Oponenti štúdie o medveďoch: Asi nešlo iba o vedecké poznanie, medveďov je viac. Treba hovoriť o riešeniach

Peter Klinga a Peter Kaňuch. Foto –Soňa Mäkká
Peter Klinga a Peter Kaňuch. Foto –Soňa Mäkká

Slovenskí vedci Peter Kaňuch a Peter Klinga nepovažujú za správne závery českej štúdie o tom, koľko na Slovensku žije medveďov. Českí vedci mali podľa nich odmietnuť zadanie pre nedostatočný počet vzoriek. Niektoré závery zo štúdie sa však podľa nich dajú použiť.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Aktualizované 6. 8. 2023 o 10:45 o doplňujúce informácie k počtu potrebných vzoriek

Vedci Peter Kaňuch a Peter Klinga napísali oponentský posudok k nedávno zverejnenej štúdii k odhadu početnosti medveďa hnedého na Slovensku. V nej vedci z Univerzity Karlovej a Českej zemědělskej univerzity odhadli veľkosť populácie tejto šelmy na 1056 kusov (a rozpätie 1012 až 1275 medveďov).

Podľa Kaňucha a Klingu závery, ku ktorým Česi prišli, nie sú správne. Prekvapila ich aj ostrá reakcia českých výskumníkov na ich posudok, ktorá sa podľa nich výrazne vymyká bežným štandardom pri recenzných konaniach.

„Hovoria nezmysly. Snažia sa vycibrenou slovnou ekvilibristikou zmazať skutočnosť, že dáta sú slabé. Ich výpovedná hodnota o početnosti medveďov pri použitej metodike môže byť obmedzená. Sú nepoužiteľné na objektívny odhad počtu medveďov na celom Slovensku. Keby ma niekto oslovil s takýmito dátami a požiadavkou, zrátaj mi, koľko je medveďov na Slovensku, tak mu to vrátim s tým, že to sa dobre spraviť nedá. Že to môžem zrátať pre Poľanu, Muránsku planinu, Malú a Veľkú Fatru, ale z týchto dát vám nepoviem, koľko medveďov je na Slovensku,“ hovorí Peter Kaňuch. Spolu s Petrom Klingom v rozhovore hovoria o tom:

  • prečo sú presvedčení, že na Slovensku žije viac medveďov, než tvrdí štúdia Karlovej univerzity;
  • že štúdia má svoje nedostatky aj hodnotné informácie, ktoré treba správne interpretovať a ďalej s nimi pracovať;
  • že štátnej ochrane prírody sa ich posudok nepáčil;
  • aj ako by riešili problémy s medveďmi na Slovensku.

Ako ste sa dostali k písaniu oponentského posudku?

Peter Kaňuch: Bolo to na konferencii Výskum a ochrana cicavcov minulý rok v novembri. Tam sme sa stretli s generálnym riaditeľom Štátnej ochrany prírody SR Dušanom Karaskom, ktorý nás osobne oslovil, že potrebuje urobiť posudok na túto štúdiu a čím skôr.

Čomu sa profesionálne venujete?

Peter Klinga: Riešime ochranársku genetiku, populačnú genetiku, behaviorálnu biológiu živočíchov, fylogeografiu, vzťah organizmov s prostredím, vplyv krajinných prvkov a prírodných prvkov na fragmentáciu populácií a ich životaschopnosť.

Dá sa povedať, že ste genetici?

Peter Kaňuch: Využívame genetiku ako pracovný nástroj, ako napríklad počítač. Na základe toho by som sa nenazval genetikom ani IT špecialistom. A treba povedať, že tá štúdia ani nie je o genetike, o génoch či sekvenciách a chromozómoch. Prostredníctvom molekulárno-genetických nástrojov sa zisťovala početnosť medveďov, keďže nie je možné všetky medvede fyzicky pochytať, označiť a spočítať. Ani ich spočítať len na základe pozorovania – fotopascami, vizuálnym a akustickým monitoringom a podobne, ako pri niektorých iných druhoch.

Peter Klinga: Pri každom zisťovaní početnosti je podstatné zachytiť čo najviac jedincov v určitom čase v určitom priestore tak, aby tá populácia bola uzavretá.

Termíny uzavretá a otvorená populácia používate vy aj autori štúdie, čo to znamená?

Peter Klinga: Pozrite sa na tento pohár. Ak bude deravý, a budem stále dolievať vodu, lebo hladina vždy klesne, nikdy nezmeriame jeho objem, hoci som nalial celú bandasku. To je synonymom otvorenej populácie. Uzavretá populácia znamená, že v určitom bode, keď prestanem vodu dolievať, presne zmeriame objem tekutiny – hoci stále zbierame nové vzorky, geneticky noví jedinci nám už nepribúdajú a vzorky sú od tých, ktorých sme už spočítali.

Podľa vašich záverov nesedí záver štúdie, že populácia medveďa na Slovensku sa nezvýšila?

Peter Kaňuch: Je množstvo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Medvede

Ochrana prírody

Príroda

Rozhovory

Turistika a outdoor

Životné prostredie

Slovensko, Veda

Teraz najčítanejšie