Denník N

Slovensku hrozia počas volieb hekerské útoky proruských skupín, varuje NBÚ (ako sa nenechať nachytať)

Hekeri z ruskej rozviedky GRU sa ukázali ako fanúšikovia seriálu Mr. Robot. Pri útokoch použili obrázok masky fsociety - fiktívnej anarchistickej hekerskej skupiny. Foto - americké ministerstvo spravodlivosti
Hekeri z ruskej rozviedky GRU sa ukázali ako fanúšikovia seriálu Mr. Robot. Pri útokoch použili obrázok masky fsociety – fiktívnej anarchistickej hekerskej skupiny. Foto – americké ministerstvo spravodlivosti

Phishingové útoky radikálne ovplyvnili americké voľby a čoraz častejšie im čelí aj slovenská diplomacia. Podľa NBÚ hrozia politickým aktérom aj DDoS útoky a dezinformačné kampane.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Inzerát, ktorý dostali do emailovej schránky diplomati v Kyjive, vyzeral pre tých, čo zháňali jazdené auto za výhodnú cenu, na prvý pohľad lákavo.

Poľský kolega im ponúkal na predaj BMW série 5 v dobrom stave a s nízkou spotrebou za 7500 eur. Ak ste chceli vidieť fotografie auta v lepšom rozlíšení, museli ste kliknúť na link. V prípade, že ste to urobili, spustili ste škodlivý kód, ktorý do vašej emailovej schránky pustil hekerov ruskej tajnej služby.

Ako zistila Unit 24 spoločnosti Palo Alto Networks, taký email dostalo až 22 veľvyslanectiev – okrem americkej či kanadskej aj slovenská ambasáda. Išlo o ukážkový príklad cieleného phishingu (spearphishing), ktorý sa v tomto prípade zameral na západné diplomatické ciele.

Phishing ako účinná zbraň. Dostali tak aj slovenských diplomatov

Inzerát bol pritom autentický. Ruskí hekeri z notoricky známej skupiny Cozy Bear (APT29) zrejme zachytili komunikáciu poľského diplomata a využili jeho inzerát na svoj hekerský útok.

Ide o jednu z najpoužívanejších metód, ako sa útočníci snažia dostať do počítačových systémov a získať dôverné informácie.

Bol to práve phishing, ktorým bolo pred niekoľkými rokmi veľmi vážne heknuté aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí. Podľa informácií Denníka N zamestnanci slovenskej diplomacie klikli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hekeri a kyberbezpečnosť

Ruskí špióni

Vojna na Ukrajine

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie