Denník N

Po protifašistických protestoch o ňom šírili, že zneužíva deti. Pracovník s mládežou opisuje, ako ho radikáli vyštvali z Kysúc

Lukáš Hrošovský. Zdroj - osobný archív L. H.
Lukáš Hrošovský. Zdroj – osobný archív L. H.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Lukáša Hrošovského minulý rok ocenilo ministerstvo školstva ako jedného z deviatich najlepších pracovníkov s mládežou na Slovensku. Za rok 2022 zorganizoval 270 vzdelávacích aktivít pre 5200 mladých ľudí.

Doma na Kysuciach, kde založil neziskovú organizáciu SYTEV na sprostredkovanie mládežníckych pobytov a rozbehol klubovňu pre mladých, sa však voči nemu strhla vlna nenávisti.

Po tom, čo sa podieľal na organizácii protifašistických pochodov v Kysuckom Novom Meste a Čadci, mu mesiace chodili nenávistné listy a fotografie, z ktorých bolo vidieť, že niekto sleduje jeho súkromné aktivity. Niekoľkokrát si našiel aj prepichnuté gumy na aute.

„Dnes ľudia reagujú na naše príspevky tým, že sme slniečkari, že sme platení Sorosom. Všetky hoaxy, ktoré sú okolo mimovládok, sa nás dotýkajú. Pritom každý rok zverejňujeme výročnú správu, v ktorej je vidieť naše výdaje a príjmy,“ hovorí 27-ročný Kysučan.

Aktuálne sa stále snaží organizovať aktivity na severe Slovenska, ale sám sa už presťahoval do Trnavy. Pod miestnym Centrom voľného času vytvára podobné aktivity pre mladých ako na Kysuciach, len s väčšou podporou od ľudí aj od mesta.

V rozhovore s Lukášom Hrošovským hovoríme aj tom:

  • ako funguje neformálne vzdelávanie na Kysuciach;
  • ako mu radikáli zničili meno a znemožnili prácu na Kysuciach;
  • ako musel vysvetľovať rodičom, že nie je gej, aj keď sa zastáva kvír komunity;
  • aký je rozdiel medzi mladými ľuďmi z Kysúc a z Trnavy.

Lukáš Hrošovský (27)

Založil a vedie organizáciu SYTEV, ktorá ponúka mladým ľuďom príležitosti na vycestovanie do zahraničia cez európske projekty. Je mentorom mládežníckeho parlamentu v Kysuckom Novom Meste a koordinátorom rozvojového programu Show your talent. Popritom na školách prednáša napríklad o tolerancii a búraní predsudkov. Aktuálne je najmä koordinátorom projektu Trnavská klubovňa. Definuje sa ako katolík a každý deň chodí do kostola.

Založili ste vzdelávaciu neziskovú organizáciu na Kysuciach. Ako reagovali ľudia na vaše aktivity? 

Keď som mal 17 rokov a rozbiehal organizáciu, ktorá by mala zabezpečovať cestovanie a vzdelávanie na Erasmus+, tak som si ešte neuvedomoval, že v skutočnosti zakladám organizáciu na neformálne vzdelávanie s veľkým dosahom na Kysuciach.

Po študentských voľbách v roku 2017, v ktorých mladí ľudia na Kysuciach volili ĽSNS najviac z celého Slovenska, som si povedal, že ja si cestujem po Erasmus+ mobilitách a žijem si zaujímavý život, ale miesto, z ktorého pochádzam, ide veľmi zlým smerom. Vtedy sme sa zmobilizovali a začali ako organizácia participovať na verejných veciach.

Priniesli sme na Kysuce nové aktivity, ako Deň bublín, Deň zeme či letné kino. Na začiatku boli aj mladí, aj dospelí ľudia veľmi otvorení a bavilo ich to. Na akcie chodilo sto-dvesto ľudí.

Lukáš Hrošovský – organizátor aktivít pre mládež na Kysuciach dnes pracuje primárne v Trnave. Jeho aktivity sa na severe Slovenska nestretli s pochopením. Zdroj – osobný archív L. H.

Kedy sa to zlomilo a prišli negatívne reakcie?

V roku 2018 vznikla moja fotka

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Mladí

Rozhovory

Školstvo

Rodina a vzťahy, Slovensko

Teraz najčítanejšie