Denník N

Primátor Matúš Vallo: Nejde mi len o rýchle víťazstvá (+video)

Matúš Vallo. Foto N - Tomáš Benedikovič
Matúš Vallo. Foto N – Tomáš Benedikovič

Bratislavský primátor Matúš Vallo reaguje na výhrady, že je hlavne okrašľovacím primátorom, a odpovedá na otázku, či po ňom mestu zostanú aj veľké infraštruktúrne projekty.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Matúš Vallo (45) je architekt a hudobník, druhé funkčné obdobie pôsobí ako primátor Bratislavy, zvolený za koalíciu Team Bratislava, SaS a Progresívne Slovensko. V rozhovore hovorí:

  • čo si odniesol z reakcií na rekonštrukciu Námestia slobody;
  • čo chce urobiť pre zrýchlenie stavby petržalskej električky;
  • či jeho primátorovanie nie je len o malých mestských zásahoch;
  • ale aj čo očakáva od parlamentných volieb;
  • a prečo by sa ľudia mali zastávať dobrých politikov.

Kde v Bratislave trávi leto primátor mesta?

Usilujem sa v Bratislave tráviť leto na miestach, ktoré sú trochu spojené s prírodou či vodou. Napríklad nedeľné dopoludnie som celé strávil na Partizánskej lúke. Bol som tam so synom. Je tam celá séria atrakcií, kde sa deti môžu zabaviť.

Počas júla mesto sprístupnilo dva projekty, ktoré majú ambíciu stať sa letnými miestami Bratislavčanov; hájovňu na Peknej ceste, ako súčasť mestských lesov, a zrekonštruované Námestie slobody. Čo hovoria o tom, ako vedenie magistrátu chápe verejný priestor?

Verejný priestor je vec, ktorá je pre mňa veľmi dôležitá. Moja viera ako architekta aj primátora je, že vzhľad fyzického priestoru môže meniť to, ako mesto vnímame a prežívame. Ľudia to poznajú aj z iných miest, ktoré sú ďalej ako to naše. Preto chceme prinášať do mesta kvalitné riešenia pre zábavu a relax. Napríklad grilovací altánok v starej hájovni – má úspech u ľudí a zároveň je to aj kvalitný kus architektúry.

Najmä Námestie slobody s fontánou malo pomerne veľký ohlas, viacerí architekti a urbanisti ocenili, že vďaka zníženej obrube je to vlastne pobytový priestor, ktorý ľudí láka tráviť tam voľný čas, osviežiť sa. Fontána je cez leto plná detí. Bol to zámer od začiatku?

Je to obrovský úspech architektov, ktorí perfektne odhadli, akým spôsobom treba fontánu posunúť a sprístupniť ju. A je to aj úspech mojich kolegov, s ktorými sme komplikovaný projekt zrealizovali. Nejde len o fontánu, je tam vymenená celá kabeláž, nové osvetlenie, lavičky, je tam viac stromov ako predtým, aj viac metrov štvorcových trávnika. O verejnom priestore sa učím celý život.

Poznal som naratív, že verejný priestor mení percepciu mesta, aj to, ako sa ľudia k sebe správajú. Videl som to na mnohých príkladoch úspešných miest. Ale spôsob, ako to zafungovalo na Námestí slobody, ma trochu prekvapil – samozrejme, pozitívne.

Aké ohlasy vás potešili?

Jeden český komentátor napísal, že na tomto malom príklade – je to jedna zrekonštruovaná fontána – vidno, že Bratislavčania začali mať radi svoje mesto a žiť s ním. Tam sa chceme dostať, to je pre nás dôležité. Okrem toho, vyskúšali sme si to už na bratislavskom Pride, Námestie slobody je a bude novým miestom demokracie v Bratislave.

Keď máte na Námestí SNP o tisícku ľudí navyše, musí sa zastavovať MHD, čo je problém. Na Námestí slobody môžu bývať aj veľké demonštrácie. Pred pandémiou covidu tam bol Pochod za život. Organizátori nám hlásili okolo 40- až 50-tisíc ľudí a námestie to zvládlo. Teraz sme tento priestor ešte viac prispôsobili. Je otvorené pre všetkých.

Zároveň sa objavila aj kritika, ktorá v sebe obsahuje otázku, či je umiestnenie takejto fontány najlepšie, keďže sa nachádza priamo pred úradom vlády a kúsok od Prezidentského paláca. „Nie je a nemôže byť normálne na reprezentatívnom námestí – a ešte k tomu pred úradom vlády – vybudovať kúpalisko, ktoré priamo pozýva ľudí povyzliekať sa a naskákať do vody,“ napísal napríklad jeden z autorov portálu Postoj. Ako na tieto výhrady odpovedáte?

Dostal sa ku mne tento citát. Fontánu využívajú rodiny s deťmi. Rodiny s deťmi sú snáď okej. Som primátorom päť rokov, zažil som rôzne druhy kritiky. Táto ma v podstate iba pobavila. Je tam však pre mňa aj jedna zaujímavá otázka – napísal

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

Matúš Vallo

Rozhovory

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Voľby 2023

Zuzana Čaputová

Slovensko

Teraz najčítanejšie