Denník N

Za Kočnerovu vinu z vraždy Kuciaka hlasoval sudca Pikna. Píše o Threeme, svedkoch aj peniazoch

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Jozef Pikna je prvý sudca, ktorý povedal, že Kočner by mal byť odsúdený za vraždu Jána Kuciaka, aj prípravu vrážd prokurátorov. Vysvetlil to na deviatich stranách.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď Špecializovaný trestný súd 19. mája znovu oslobodil Mariana Kočnera v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov, predsedníčka senátu Ružena Sabová oznámila, že hlasovanie v prípade Kočnera bolo v pomere 2:1. Z jej oznámenia bolo zrejmé, že traja sudcovia sa zhodli na vine Aleny Zsuzsovej, no iba jeden bol presvedčený aj o vine Kočnera.

A hoci si na úrade špeciálnej prokuratúry mysleli, že za Kočnerovu vinu bola sudkyňa Sabová, písomný rozsudok ukázal, že to bol člen senátu Jozef Pikna. Tretím členom senátu bol sudca Rastislav Stieranka.

Pikna k rozsudku priložil svoje 9-stranové odlišné stanovisko. Vysvetľuje v ňom, prečo o Kočnerovej vine nepochybuje. O stanovisku ako prvé informovali Aktuality. 

Dôkazy vylučujú, že je nevinný

Pikna na úvod vysvetľuje, prečo je na rozdiel od zvyšných dvoch členov senátu presvedčený o Kočnerovej vine. Dôkazy podľa neho vytvárajú „logickú a ničím nenarušovanú sústavu navzájom sa doplňujúcich dôkazov, ktoré vo svojom celku vylučujú možnosť iného záveru, než je ten, že obžalovaný Kočner spáchal skutok“.

Píše tiež, že jeho odlišné stanovisko môže napomôcť zohľadniť všetky aspekty prípadu pri rozhodovaní odvolacieho súdu „v záujme dosiahnutia spravodlivého rozhodnutia“.

Senát Špecializovaného trestného súdu prvýkrát Kočnera oslobodil už v septembri 2020, Najvyšší súd však rozsudok zrušil a vrátil mu prípad na nové prejednanie. Pri prvom oslobodení v senáte Pikna nebol, vtedy tam bol sudca Ivan Matel.

Druhýkrát v máji 2023 už senát síce odsúdil Alenu Zsuzsovú, ktorú najprv oslobodili tiež, ale Kočner zostáva stále nevinný. Prípad pôjde teraz po odvolaní prokurátora znovu na Najvyšší súd.

Pikna je vôbec prvý sudca, ktorý takto povedal, že podľa neho by mal byť Kočner odsúdený za vraždu Jána Kuciaka.

Zsuzsová nemala motív, ani peniaze

Sudca píše, že v odlišnom stanovisku nejde uviesť všetky dôkazy, ktoré ho presvedčili o vine Kočnera, pretože väčšina z nich viedla aj k vine Zsuzsovej a sú opísané v celom rozsudku. Poukazuje na tie, ktoré sa tam nenachádzajú.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vražda Jána Kuciaka

Slovensko

Teraz najčítanejšie