Denník N

Keď som otehotnela, šla som upratovať, sponzori v MMA mi nič neplatili, hovorí zápasníčka Lucia Szabová

Foto N – Vladimír Šimíček, Grafika N - P. K.
Foto N – Vladimír Šimíček, Grafika N – P. K.

3. diel seriálu Ženy v športe.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Určite ste už počuli stereotypy o tom, že šport sa nedá zlúčiť s materstvom, že pri športovkyniach často skĺzavame k hodnoteniu ich výzoru alebo o tom, ako sa pri manažérkach a novinárkach v športe neustále zdôrazňuje, že sú to ženy. Presne to sú veci, o ktorých sa rozprávať nechceme, a preto vznikol seriál Ženy v športe.

 

Každý piatok na webe Denníka N vychádza jeden diel zo série a vybrané časti nájdete aj v podcastových aplikáciách a na YouTube.

O zápasníkoch MMA často kolujú predsudky, že sú agresívni aj v súkromnom živote.

Aj najlepšia slovenská zápasníčka MMA Lucia Szabová mala podobný názor. Keď si to však vyskúšala, zistila, že MMA nie je žiadna bitka a kombinácia techník a zápasníckeho zmýšľania je podľa nej skôr umenie.

Hovorí, že v súkromnom živote by sa nechcela pobiť, ani keby ju niekto napadol. „Radšej by som volila útek,“ hovorí.

Kariéru minulý rok prerušila po tom, čo otehotnela. V septembri 2022 sa jej narodil syn Dragan a už pol roka po pôrode súťažila v thajskom boxe.

Rada číta knihy o správnej starostlivosti a výchove detí. Rovnako, ako by sa nechcela pobiť v súkromí, je aj proti fyzickým trestom pre deti. „Keď sa k tomu človek uchýli, prehral vlastne sám so sebou,“ vraví v rozhovore.

Aké boli reakcie, keď ste v Oktagone, u vášho v podstate zamestnávateľa, oznámili, že ste tehotná?

Oznámila som to na Oktagone v Prahe, bola som vtedy vo štvrtom mesiaci. Organizátori to zobrali dobre, organizácia nestojí na jednom zápasníkovi, takže s tým nebol problém. Skôr to bol problém pre môjho trénera, ktorý bol sklamaný. Viacero ľudí bolo sklamaných, že som si spomalila kariéru.

Keď ste na galavečere Oktagonu oznámili, že ste tehotná, zrazu ste vošli do klietky s tým, že chcete niečo povedať. Vedeli vtedy organizátori, čo chcete povedať?

Áno, už o tom vedeli. Mnoho ľudí si myslelo, že idem oznámiť skôr nejaký zápas, napokon to bol pre nich šok, ale bol to šok aj pre mňa.

Ako to bolo so sponzormi? Nebol problém, že ste otehotneli?

Nikto vás nebude sponzorovať, keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

MMA

Rozhovory

V športovej redakcii

Ženy v športe

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie