Komentátori Denníka N: Slovensko nemôže byť také beznádejné, aby prieskumy viedol Smer

Je perfektné, ak PS za neskúsenosť s politikou kritizujú tí, ktorí to pred pár rokmi vydávali za najväčšiu hodnotu, vraví šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný.
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]
Dianie v poslednom týždni v podcaste V redakcii preberali šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný a vedúci reportérov Juraj Koník.
V tomto týždni sme sa prehupli do posledných dvoch mesiacov predvolebnej kampane, voľby nás čakajú 30. septembra. No je leto a kampaň síce beží, ale k výraznejším konfrontáciám medzi stranami zatiaľ nedochádza. Prekvapuje vás to?
Matúš Kostolný: Podľa mňa dochádza. Zabúdame na to, že celé mesiace tu máme základný val, medzi ktorým sa ostreľujú dva tábory: prodemokratických a nedemokratických politikov. Toto rozdelenie je razantné, často aj emotívne, niekedy až vulgárne – a stále prítomné. Do toho prichádzajú aj útoky v rámci dvoch základných táborov.
V posledných týždňoch je viditeľné, že takmer každý sa pokúša poučovať či kritizovať Progresívne Slovensko, ktoré sa v prieskumoch dostáva niekedy na druhé, niekedy na tretie miesto. Tak sa z PS stáva viditeľnejší hráč. Ani spomedzi demokratov si nikto nenechal ujsť príležitosť, aby povedal, akí sú nepripravení či nebezpeční.
Takže dojem ospalej kampane je mylný a v skutočnosti je ostrá?
Juraj Koník: Kampaň je v posledných dvoch-troch týždňoch asi utlmenejšia, ale aj ja vidím jasné vymedzenie sa. Začal by som optimisticky: sledujem aj aktivity, ktoré vyzývajú ľudí, aby išli voliť a sami spravili niečo s výsledkom volieb. Pozitívny tón nepočuť až tak od politických strán, skôr to ide „od boku“.
My v Denníku N skúšame ísť cestou, že prvovoličom dávame predplatné zadarmo. Páči sa mi aj spoločný klip Markízy a Refresheru zameraný na mladých, ktorý im hovorí, aby boli zodpovední sami za seba. To je emócia, ktorá by podľa mňa mala v týchto voľbách prevážiť.
Letnú uhorku bez veľkého počtu tlačových konferencií sa pokúsili využiť Demokrati expremiéra Eduarda Hegera, ktorí sa v prieskumoch pohybujú medzi dvomi a štyrmi percentami. Novinárov si zavolali na „zásadné vyhlásenie“, niektorí očakávali ich odstúpenie z kampane, ale nič také neprišlo. Malo to prísť alebo je ešte skoro?
Kostolný: Myslím si, že je ešte čas. Ak sa strany rozhodli kandidovať, tak odstúpiť uprostred kampane by bolo zvláštne a nepochopiteľné. Tlak na strany ako Demokrati alebo Modrí bude vznikať v septembri. Bolo by zodpovedné, aby to urobili skôr, ako bude neskoro, ale zatiaľ je ešte čas.
Aký by to malo efekt, ak v prieskumoch dosahujú len pár percent?
Kostolný: Stále neberieme do úvahy, že veľmi veľa