Denník N

Ruský súd to dal na Stalina. Hoci je Navaľnyj už vo väzení, odsúdili ho na ďalších 19 rokov

Navaľnyj v trestnej kolónii na zasadaní súdu. Foto - TASR/AP
Navaľnyj v trestnej kolónii na zasadaní súdu. Foto – TASR/AP

Kto je v skutočnosti najväčší Putinov kritik a prečo ho nemajú radi na Ukrajine?

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ešte pred tým, ako zaznel verdikt pre najvýraznejšieho kritika ruského prezidenta, Alexej Navaľnyj povedal, že ho čaká rozhodnutie ako zo stalinských čias. A nemýlil sa.

47-ročného opozičného lídra odsúdili za extrémizmus na 19 rokov. Vo väzení si pritom už odpykáva iný trest. Predtým za údajný finančný podvod, teraz za vytváranie extrémistickej komunity, ktorou mal moskovský súd na mysli jeho Nadáciu pre boj proti korupcii. Práve ona odhalila množstvo korupčných schém v najvyššej ruskej politike.

„Rusko sa potáca buď v kaluži blata, alebo krvi. S polámanými kosťami, chudobným okradnutým obyvateľstvom, zatiaľ čo okolo neho ležia desaťtisíce mŕtvych v najhlúpejšej a najnezmyselnejšej vojne 21. storočia. Ale skôr či neskôr, samozrejme, opäť povstane,“ povedal Navaľnyj vo svojom poslednom slove, ktoré zverejnili jeho spolupracovníci.

Navaľného zatkli okamžite po návrate do Ruska v roku 2021. Foto – TASR/AP

Navaľnyj je vo väzení od januára 2021. Zatkli ho hneď po jeho dobrovoľnom návrate z Nemecka, kde sa vyliečil z otravy novičkom, ktorým ho otrávili agenti ruskej tajnej služby FSB. Nasledoval trest deväť rokov väzenia za údajný podvod.

Prečo ho potom odsúdili znova a na taký vysoký trest?

Putinova výstraha pre ostatných

„Hoci Navaľnyj pre bežného Rusa zmizol z informačného poľa, je až príliš jasné, že pre liberálne zmýšľajúcich Rusov to neplatí,“ povedal Denníku N ruský politológ Andrej Kolesnikov.

„Navaľnyj je prítomný na sociálnych sieťach, zostáva hlavným Putinovým nepriateľom. On a ďalší nepriatelia režimu ako Vladimir Kara-Murza zostanú vo väzení, kým

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Alexej Navaľnyj

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie