Denník N

Bieloruský denník: Prezidentské voľby boli pred tromi rokmi, no mnohým Bielorusom sa to zdá ako včera

Protesty v Bielorusku. Foto - TASR/AP
Protesty v Bielorusku. Foto – TASR/AP

Osobný denník o kolektívnej bieloruskej traume z roku 2020.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Napriek masívnym represiám a zatýkaniam začali po zmanipulovaných voľbách Bielorusky a Bielorusi protestovať každú nedeľu proti režimu Alexandra Lukašenka. V ten istý deň nám píše svoj Bieloruský denník Maks z Minska. Vzhľadom na vyhrotenú situáciu, v ktorej sa ocitli miestni novinári, sme sa rozhodli, že nezverejníme jeho celé meno.

My Bielorusi sme sa zasekli. Mnohí z nás stále žijú v roku 2020.

Pozeráme videá z protestov po prezidentských voľbách, počúvame hudbu venovanú týmto udalostiam, spomíname v rozhovoroch, diskutujeme o tom, prečo to vtedy nefungovalo a čo sa stalo. S penou na ústach si navzájom dokazujeme, že protest musel byť pokojný. Rovnako horlivo dokazujeme, že násilný protest mohol (alebo nemohol, v závislosti od uhla pohľadu človeka) uspieť.

Stále žijeme mémami z roku 2020. Pamätáme si, ako sme sa báli modrých „busov“ (mikrobusov, na ktorých jazdia bezpečnostné zložky oblečené v civile), ako sme sa vyzúvali, keď sme sa chceli postaviť na lavičku, ako sme boli nahnevaní na popového speváka Maksa Korža, keď požiadal o zastavenie protestu, ako sme sa báli zaklopania na dvere – a niekto sa bojí dodnes.

A na jednej strane je dôležité pamätať na rok 2020. Pretože udalosti, ktoré vyvolal, pretrvávajú: státisíce Bielorusov sú už v exile, najmenej jeden a pol tisíca ľudí je z politických dôvodov uväznených. EÚ, USA a spojenecké krajiny pokračujú v uvaľovaní sankcií na Lukašenkov režim, samotný režim je stále v napätí.

Každý deň pracujú stovky a tisíce ľudí v organizáciách a politických štruktúrach bieloruskej občianskej spoločnosti, aby mal bieloruský ľud šancu na demokraciu a čo najskôr mohli byť prepustení politickí väzni. Boj za demokraciu sa zmenil z krátkeho šprintu na predvolebnú kampaň v roku 2020 na beh na dlhú trať – až do víťazného konca.

Nie cesty späť

Niekedy mám dokonca pocit, že niektorí z nás sa po pokojnom protestnom pochode v roku 2020 už z neho duševne nevrátili do bežného života. Zakazujeme si príliš sa radovať, byť príliš šťastní, riešiť otázky „bežného“ života, vyčítame si, keď odpočívame, pretože „u nás trpia politickí väzni“. A toto správanie je pochopiteľné – pocity viny a zodpovednosti môžu byť neuveriteľne silné. Ale v tomto prípade sú aj deštruktívne.

Keď si my, svedkovia roku 2020, zakážeme žiť, podľa mňa to hrá do karát Lukašenkovmu režimu. Pre neho je len prospešné, že trpíme, trápime sa, obviňujeme sa zo všetkých problémov a vyhoríme od záťaže. Pre diktátora je prospešné, že jeho protivníci sú unavení a slabí na to, aby nabudúce mohli niečo zmeniť, nemajú na to dostatok síl. Pre Lukašenka je dobré, ak sa na seba budeme hnevať, nebudeme solidárni a každý sa ponoríme do vlastnej traumy.

Máme však jeden spoločný problém, a to Lukašenkov zločinecký režim. Ten je príčinou našej kolektívnej traumy. Mimochodom, myslím si, že Lukašenko a jeho priaznivci zažívajú takisto kolektívnu traumu, hoci inú. Pre nich sa úplne rovnako zrútil známy svet. A zvolili si svoj spôsob, akým sa s touto skazou vyrovnať: potrestať tých, vinou ktorých sa (podľa nich) všetko stalo. A podniknúť všetko možné, aby sa to už nezopakovalo – čiže represie a zákazy.

K demokracii a slobode však v Bielorusku určite dôjde, chce to len čas.

Týždeň v Bielorusku
v číslach, slovách a represiách

Bielorusi nazbierali pre politických väzňov pol milióna eur

Bielorusky a Bielorusi zorganizovali 29. júla online maratón, počas ktorého vyzbierali peniaze na podporu politických väzňov.

Vysielalo sa na kanáloch YouTube kľúčových nezávislých médií, do éteru sa dostali blogeri, politici, hudobníci a vo všeobecnosti mediálne osobnosti. Po samotnom online maratóne pokračovala zbierka ešte jeden deň: celkovo sa vyzbieralo 574 000 eur.

Tieto peniaze budú rozdelené medzi organizácie, ktoré poskytujú pomoc politickým väzňom a ich rodinám. A samotné organizácie budú priamo pomáhať tým, ktorí to potrebujú. Rozdeľovanie peňazí bude sledovať dozorná rada zástupcov bieloruských médií, ktorí sa maratónu zúčastnili.

Koľko je v Bielorusku politických väzňov

K 2. augustu 2023 bolo v Bielorusku obhajcami ľudských práv na základe údajov centra pre ľudské práva Viasna uznaných 1484 politických väzňov. Tradične pripomíname, že v Bielorusku je za mrežami niekoľkonásobne viac ľudí prenasledovaných z politických dôvodov. Z rôznych dôvodov nie všetci sú uznaní za politických väzňov: o niektorých sa nevie, v niektorých prípadoch sú proti tomu príbuzní, iní nespĺňajú formálne kritériá.

Smrť piatich bieloruských dobrovoľníkov vo vojne

31. júla sa informovalo o smrti piatich bieloruských dobrovoľníkov, ktorí bránili Ukrajinu pred ruskou masívnou inváziou.

Štyria z nich bojovali ako súčasť Kalinovského pluku a jeden v pluku Pogoňa. Celkovo od začiatku ruského útoku na Ukrajinu 24. februára 2022 zahynulo vo vojne najmenej 27 bieloruských dobrovoľníkov. Z dôvodu bezpečnosti príbuzných mŕtvych sa o nich neuvádzajú takmer žiadne informácie: v niektorých prípadoch nepoznáme ani ich mená a volacie znaky.

Poľsko, Lotyšsko a Litva môžu uzavrieť hranice s Bieloruskom

Z dôvodu aktivity Vagnerovej skupiny, ktorá sa nachádza v Bielorusku, a hrozieb Alexandra Lukašenka môžu susedné krajiny Bieloruska v EÚ uzavrieť hranicu s našou krajinou. Upozornil na to poľský minister vnútra Mariusz Kaminski.

Krajiny EÚ podľa neho uzavrú hranicu s Bieloruskom, ak sa v pohraničnej oblasti vyskytnú incidenty so žoldniermi z Prigožinovej skupiny. Bieloruskí nezávislí experti sa stále rozchádzajú v názoroch, či k uzavretiu hraníc môže reálne dôjsť.

Preložené z ruštiny. Bieloruský denník vychádza s podporou SlovakAid.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Bielorusko a Lukašenko

Bieloruský denník

Svet

Teraz najčítanejšie