Denník N

Hollywoodski scenáristi bojujú za všetkých

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Existujú dôvody domnievať sa, že štrajk hollywoodskych scenáristov by mohol byť dôležitejší ako boje o uznanie odborov v továrňach Ford a GM pred storočím.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je profesor ekonómie na MIT

Umelá inteligencia je pre veľký biznis novou módou. Jednotlivé spoločnosti sa ponáhľajú predviesť, ako budú používať nové generatívne modely umelej inteligencie, a médiá sa plnia príbehmi o transformačnom potenciáli tejto technológie. Nedá sa poprieť, že by AI mohla výrazne zvýšiť produktivitu. Ale kto z toho bude mať prospech? Prebiehajúci štrajk amerických scenáristov môže ponúknuť jednu z odpovedí.

Hollywoodski scenáristi sú už dnes svedkami budúcnosti, ktorej budú čoskoro čeliť všetci ľudia, ktorí pri práci vo väčšej miere využívajú svoje znalosti – a to bez výhod, ktoré ponúkajú odbory. Otázne je, ako a kto bude AI používať. Budú ju televízni a filmoví producenti vnímať ako možnosť nahradenia scenáristov a zníženia nákladov alebo ju využijú na vytváranie kvalitnejšieho obsahu, čím umožnia kreatívnym pracovníkom byť produktívnejšími a zarábať viac?

Nové pracovné miesta

Podobnou cestou sme už kedysi išli. Začiatkom dvadsiateho storočia viedli rýchle zlepšenia výrobných technológií, ako sú pohyblivé montážne linky a elektrické stroje, k prudkému zvýšeniu produktivity. Henry Ford, priekopník v aplikovaní týchto technológií, odhadol, že „samotné [motorové stroje] pravdepodobne zdvojnásobili efektivitu priemyslu“ a zároveň umožnili postaviť oveľa väčšie továrne. Ale pracovníci sa na ziskoch z nových technológií automaticky nepodieľali. Naopak, nestalo sa tak, kým neboli vytvorené nové pracovné miesta a kým robotníci nezískali dostatočnú vyjednávaciu silu na to, aby požadovali vyššie mzdy. To sú dva piliere zdieľanej prosperity.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Umelá inteligencia

Komentáre

Teraz najčítanejšie