Denník N

Pod slnkom Jany Shemesh: Ženy dobiehajú mužov v pití alkoholu, za pohárik však platia viac  

Ilustračný obrázok - JumpStory
Ilustračný obrázok – JumpStory

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vážené čitateľky, vážení čitatelia,

ľudia hľadajú únik zo stresu, smútku, z prílišného tlaku negatívnych aj pozitívnych emócií v alkohole, ktorý je aj u nás široko tolerovaný a spájaný so spoločenskými príležitosťami.

Nie všetci však vedia, či môžu konzumáciu alkoholu a jeho účinky kontrolovať. Napríklad ženy zväčša znášajú alkohol ťažšie ako muži a cena za jeho nadmerné pitie premietnutá do zhoršenia fyzického aj mentálneho zdravia je u nich vyššia. Ukazujú to aj štatistiky. O tom, ako alkohol zasahuje napríklad matky a seniorky, píšem v téme týždňa.

Prečítať si môžete aj o sklenenom útese, ku ktorému podľa všetkého vykročila volebná líderka Demokratov Andrea Letanovská.

Ale aj o tom, čo robiť, keď rodičia dospelých detí nevedia pochopiť, že sa k nim už musia správať inak, ako keď boli školáci, či o tom, ako v Izraeli idú kategorizovať obete znásilnenia.


Téma týždňa: Pribúda žien, čo sa upijú k smrti 

Americké médiá nedávno informovali o štúdii, podľa ktorej stále platí, že na ochorenia priamo súvisiace s nadmernou konzumáciou alkoholu zomiera viac mužov ako žien. No objavil sa tam aj znepokojujúci trend: nárast ženských úmrtí spôsobených zneužívaním alkoholu je prudší ako v prípade mužov.

Ženám rastie aj krivka návštev pohotovostí, hospitalizácií, odvykacích pobytov aj prípadov, keď sa ich fyzické aj mentálne zdravie zhoršilo natoľko, že to viedlo k invalidite. S tým, samozrejme, súvisí aj sociálny a ekonomický úpadok a veľmi často aj narušenie rodinných vzťahov a spoločenských kontaktov.

USA v tomto nie sú výnimkou. Na problémy s nadmerným pitím alkoholu u žien upozorňujú odborníci prakticky všade vrátane Slovenska.

Je známe, že ženy všeobecne znášajú alkohol

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Interrupcie

Pod slnkom Jany Shemesh

Rodičovstvo

Voľby 2023

Životy žien

Komentáre, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie