Denník N

Museli sme siahnuť na dno. Reportáž z Grécka, kde stromy horia ako poliate benzínom

Z cvičenia hasičov v gréckom výcvikovom stredisku v Nea Makri. Foto - Európska únia/M. Karagiannis
Z cvičenia hasičov v gréckom výcvikovom stredisku v Nea Makri. Foto – Európska únia/M. Karagiannis

Slováci majú dobrú techniku aj výcvik, chválili slovenských hasičov ich grécki kolegovia.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Stúpame kľukatou cestou vyššie a vyššie, ale výhľad sa nemení. Na kopcoch, ktoré boli predtým zarastené borovicami, zostali len obhorené kmene a zem zasypaná bielym popolom.

Kompletne vyhorená fabrika, ohňom ošľahané údolia a neďaleký národný park, ktorý sa za každú cenu snažili zachrániť. Len na tomto mieste neďaleko obce Vilia asi 50 kilometrov severozápadne od Atén zhorelo podľa odhadu Ioannisa Kolovosa, veliteľa gréckej hasičskej jednotky, ktorá na mieste zasahovala, viac ako desaťtisíc štvorcových metrov lesov.

„Bol to hustý les, na niektorých miestach veľmi starý, na iných nový, ktorý vyrástol po predchádzajúcich požiaroch,“ povedal Kolovos, keď si výsledok skazy obzeral spod veterného mlyna na najvyššom kopci v okolí.

Zhorené lesy v okolí gréckej obce Vilia. Foto – Európska únia/M. Karagisnnis

Ako keby ste na strom naliali benzín

Podľa systému Copernicus v júli v Grécku zhorelo územie s celkovou rozlohou dvetisíc kilometrov štvorcových.

„V regióne Atika sme mali dva veľké požiare a takmer súčasne s nimi horelo aj na ostrove Rodos,“ povedal podplukovník Vasileios Bikas, vedúci styčných dôstojníkov pre koordináciu predispozície, kým sme sa prechádzali po výcvikovom stredisku Nea Makri vzdialenom asi 50 kilometrov severovýchodne od Atén.

Výcvikové stredisko obklopujú vysušené kopce obrastené borovicami. „Borovicové lesy sú pre Grécko typické,“ hovorí Bikas s tým, že aj preto sú tu požiare také intenzívne. „Borovica je veľmi horľavá, horí, ako keby ste na strom naliali benzín.“

Palivo by teda požiar mal, ale k tomu mu grécke podnebie ponúka ešte niečo, čo miestni hasiči volajú diabolský trojuholník:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická kríza

Požiare v Stredomorí

Svet

Teraz najčítanejšie