Denník N

Gynekologička a pôrodníčka Kosibová: V ambulancii pribúda žien, ktoré túžia po dieťati, ale sú bez partnera a majú nad 40

Zuzana Kosibová. Foto N - Tomáš Pobuda
Zuzana Kosibová. Foto N – Tomáš Pobuda

Gynekologička a pôrodníčka Zuzana Kosibová hovorí, že ženy sa boja hormonálnej antikoncepcie zbytočne.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Rozhovor je ukážka z knihy Ako byť zdravý?, ktorá obsahuje rozhovory s odborníkmi a odborníčkami o tom, ako sa o seba starať, aby sme prežili čo najviac rokov v dobrom zdraví bez bolesti a liekov.

Prírodné jazerá a vírivky sú pre ženy rizikové. Keď vyjdete z vody, osprchujte sa a vymeňte si plavky za suché, radí gynekologička a pôrodníčka Zuzana Kosibová.

V rozhovore hovorí:

  • kde robia v starostlivosti o seba ženy najčastejšie chybu;
  • prečo stúpa počet párov, ktoré majú problémy s otehotnením;
  • čo robiť, ak máte zápal alebo mykózu;
  • ale aj to, či sa treba báť antikoncepcie a ako predísť rakovine prsníka či krčku maternice.

Boja sa ženy gynekológov?

Ženy sa neboja nás ani vyšetrenia. Často sa boja výsledku, preto radšej neprídu. Prípadne naň neprídu, lebo sa cítia dobre, nemajú gynekologické ťažkosti, a tak si myslia, že prevencia je zbytočná. Ročne prichádza na prevenciu len 30 až 40 percent žien. Tie, ktoré neabsolvujú prevenciu, väčšinou prichádzajú neskoro, keď je už diagnostika a liečba zložitejšia a ochorenie sa ťažko lieči. Niekedy je už nevyliečiteľné.

Koľko žien ročne zomrie na rakovinu prsníka a krčka maternice?

Na rakovinu prsníka zomrie tisíc žien, na rakovinu krčka maternice 200 až 230 žien. A je to úplne zbytočné. Podľa štatistík Európskej únie majú ľudia na Slovensku oproti európskemu priemeru o pätinu vyššiu pravdepodobnosť, že zomrú na onkologickú diagnózu. Zaostávame v diagnostike, liečbe, ale hlavne v prevencii a očkovaní proti vírusu HPV, ktorý spôsobuje rakovinu.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Aké najčastejšie chyby robia ženy pri starostlivosti o seba?

Ženy sa často umývajú len čistou

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Knihy

Rozhovory

Zdravie

Teraz najčítanejšie