Denník N

Ako spoznať populistu a ako si vo voľbách vybrať zodpovedne (návod pre prvovoličov)

Zdroj - Zmudri
Zdroj – Zmudri

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Počas predvolebnej kampane zaznievajú rôzne heslá a sľuby a o viacerých z nich môžete počuť, že sú populistické. Ako si vytvoriť vlastný názor na to, či ide naozaj o populizmus, a aké kroky vedú k zodpovednej voľbe neriadenej len emóciami?

Občianske združenie Zmudri pred voľbami pripravilo príručku pre prvovoličov, v ktorej vysvetľuje, ako na Slovensku funguje politický systém, a radí, ako rozoznať populistu, ako sa mu brániť, kto vlastne dostane hlasy nevoličov aj to, ako si zodpovedne vybrať stranu, ktorú budete voliť.

Prečítajte si ukážku z príručky s jednoduchými návodmi, ktoré pomôžu nielen prvovoličom. Celú príručku Politika polopate si môžete prečítať tu.

6 znakov, podľa ktorých môžete odhaliť populistov:

1. Polarizujú spoločnosť

Používajú slová ako „my“ a „oni“. Populisti si radi vytvárajú nejakého verejného nepriateľa. Môže to byť ktokoľvek: migranti, LGBTI+ ľudia alebo Európska únia. Týchto nepriateľov budú nazývať „oni“.

2. Využívajú aktuálne krízy vo svoj prospech

Využívajú krízy, lebo hrajú na základné ľudské emócie – najmä na strach a neistotu. Tieto v ľuďoch burcujú, aby mohli prísť s ďalším bodom:

3. Ponúkajú jednoduché riešenia zložitých problémov

Do kríz prichádzajú a ponúkajú riešenia. Švajčiarske platy, špičkové zdravotníctvo, maslo zadarmo, diaľnica nielen do Košíc, ale až do Humenného. Ich volebné kampane sa hemžia heslami ako „zvýšime platy“, „znížime dane“, „odstránime korupciu“, „lieky zadarmo“ a podobnými veľmi jednoduchými a údernými frázami.

Chudoba, korupcia, stav školstva a všetky podobné problémy sú zložité a komplikované. Doteraz ich nikto úplne nevyriešil z veľmi jednoduchého dôvodu. Je to ťažké a skutočné riešenia potrebujú viac času ako len štyri roky. Často sú s nimi tiež spojené opatrenia, ktoré na prvý pohľad nevyzerajú lákavo a medzi ľuďmi nie sú populárne. A keďže hovoríme o populistoch, asi nebudú mať radi nepopulárne riešenia, ktoré by im pred ďalšími voľbami pokazili imidž.

Ak teda počujeme, že niekto má krásne sľuby, treba sledovať, ako presne ich chce splniť. Má nejaký konkrétny plán? Čo naň hovoria iní odborníci? Je tento plán možné niekde verejne nájsť?

4. Útočia na médiá

Typický populista rád vyhlasuje, že všetky médiá klamú, zatajujú ozajstnú pravdu pred bežnými ľuďmi, manipulujú s verejnou mienkou a nikto by ich nemal počúvať. V dôsledku toho potom čoraz menej ľudí dôveruje tradičným médiám a rastie popularita tých konšpiračných.

5. Z politiky robia show

Sú emocionálni, majú veľké hlučné výlevy, radi používajú expresívne slová, aby sa zapáčili ľuďom a najmä aby zaujali. Veľmi radi tiež vyhlasujú, že oni nie sú „tradičnými“ politikmi a sú iní ako všetci pred nimi. Opäť platí, že ostatní politici sú „oni“ a „my“ sme iní.

🗳 Prvovoliči môžu mať do 30. septembra voľný prístup k Denníku N zadarmostačí, ak sa zaregistrujú na stránke Prvevolby.sk.

6. Útočia na zahraničné inštitúcie

Prispieva to k už spomínanej polarizácii a deleniu na „my a oni“. „My sme dobrý, tvrdo pracujúci národ“ a taká EÚ, NATO alebo OSN sú zlé zahraničné organizácie, ktoré nám chcú zobrať slobodu. Samozrejme, je úplne normálne poukazovať na nedostatky či zlé kroky medzinárodných organizácií, ktorých sme členmi. To nie je žiaden populizmus. Ale je to niečo úplne iné ako neustále živiť v ľuďoch nenávisť.

Čo, naopak, nie je populizmus?

Ak nejaký politik sľubuje

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie