Denník N

Označiť dieťa s traumou za posadnuté diablom je ďaleko za čiarou, hovorí odborníčka o detskom domove v Trnave

Zuzana Zimová. Foto N - Tomáš Benedikovič
Zuzana Zimová. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V detskom domove v Trnave nútili deti k náboženstvu pod hrozbou trestu. Niekoľkokrát denne sa museli modliť, chodiť do kostola, išli aj na púť do Medžugoria, kde počas vyčerpávajúceho programu chodili bosé po skalách. Jedno dieťa vzala riaditeľka Centra pre deti a rodiny k exorcistovi, aby z neho vyhnal diabla.

Na prípad upozornila televízia Markíza, na zvláštne praktiky riaditeľky centra sa sťažovali profesionálni rodičia aj zamestnanci. Generálna prokuratúra proti tomu minulý týždeň zakročila: duchovný program v centre zrušila a riaditeľka z funkcie odišla.

Špeciálna pedagogička Zuzana Zimová vysvetľuje, aké zraniteľné sú deti v detských domovoch a ako im môžu podobné praktiky ublížiť. „Väčšinou je to vzťahová trauma, pretože tí najbližší sa o nich z rôznych dôvodov nestarali tak, ako mali. To, čo by mali následne dostať, je vzťah, ktorý je iný – je bezpečný a napĺňa ich potreby,“ hovorí Zimová, odborná garantka programu Buddy. Ten prepája s dobrovoľníkmi mladých ľudí, ktorí vyrastali bez biologických rodičov.

Na Slovensku bolo vlani necelých 5-tisíc detí v detských domovoch, ktoré sa dnes nazývajú Centrá pre deti a rodiny. Takmer 1400 detí vyrastá v profesionálnych rodinách. Špeciálna pedagogička vysvetľuje, ako vyzerá život detí v detských domovoch a aké chyby v systéme pretrvávajú.

Prečo nie je v poriadku to, čo sa dialo v Centre pre deti a rodiny v Trnave?

Viem o prípade len z médií, nemám detailnejšie informácie. Musíme si počkať na to, čo zistí prokuratúra. Na správach v médiách ma upútalo niekoľko vecí. Zdá sa, že deti boli v centre nútené do určitých náboženských úkonov. Medzi základné práva dieťaťa patrí právo na náboženské vyznanie svojich rodičov a neviem, či mali v centre zistené, aké je náboženské vyznanie biologických rodičov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Rodina a vzťahy, Slovensko

Teraz najčítanejšie