Denník N

Môžu byť kľúčom k čistej energetike. Prečo má zmysel ďalej skúmať supravodiče

Meissnerov efekt. Foto - Mai-Linh Doan/Wikimedia Commons
Meissnerov efekt. Foto – Mai-Linh Doan/Wikimedia Commons

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pred niekoľkými dňami sme písali o skupine kórejských vedcov, ktorá publikovala predbežné výsledky týkajúce sa supravodivosti pri izbovej (a ešte aj omnoho vyššej) teplote.

Také tvrdenia sa objavili už niekoľkokrát a vždy sa nakoniec ukázali ako neopodstatnené, najmenej v jednom prípade dokonca išlo o vedecký podvod.

Vysokoteplotná supravodivosť má všetky predpoklady na vytváranie napínavých príbehov. Ak by sa ju podarilo dokázať, bol by to prevratný objav z teoretického hľadiska aj z hľadiska praktických dôsledkov.

Nachádza sa presne na hranici toho, čo je ešte hypoteticky možné bez porušenia známych fyzikálnych zákonov – tak blízko k perpetuu mobile, ako sa dá zájsť.

Predstavte si mechanický pohyb bez akéhokoľvek trenia. Supravodivosť je jeho presnou analógiou v oblasti elektriny.

Experimenty na tomto poli si nevyžadujú vybavenie za miliardy dolárov – nie sú potrebné urýchľovače častíc ani nič podobné, čo je úplná výnimka.

Súťaž je teda otvorená pre mnohé vedecké tímy po celom svete. A posledným dôležitým špecifikom je, že veľmi záleží na nemerateľne malých vplyvoch, na náhode, pretože supravodivosť stojí a padá na presnom kryštalickom usporiadaní skúmaného materiálu, a to sa dá ovplyvniť len do určitej miery.

Z toho vyplýva, že zopakovať jeden úspešný experiment môže byť veľmi náročné. Rovnako náročné je supravodivosť spoľahlivo preukázať, odmerať rozdiel medzi „takmer žiadnym“ a naozaj nulovým elektrickým odporom. Vždy ide o prácu s malou a neposlušnou vzorkou, o prácu na hranici presnosti metód merania.

Teraz sa navyše všade po svete pracuje v dychtivom zhone. Takže niet divu, že správy, ktoré prichádzajú, sú rozporuplné a cítiť z nich nervozitu.

Overovanie viazne

Overovanie vlastností materiálu LK-99, ako sa kórejský kandidát na supravodič nazýva, prebieha po celom svete. Výsledky zatiaľ nie sú presvedčivé, hoci ešte pred niekoľkými dňami to vyzeralo nádejnejšie.

Čínsky tím z technickej univerzity Chua-čung vo Wu-chane priniesol správu, že sa mu podarilo zopakovať kórejské výsledky. Neskôr však vyšlo najavo, že len

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Prírodné vedy

Technológie

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie