Denník N

Pčolinského prípad preslávil paragraf 363. Do volieb môže prísť tretí pokus dostať ho na súd

Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský. Foto N - Tomáš Benedikovič
Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský. Foto N – Tomáš Benedikovič

Vladimíra Pčolinského dva a pol roka vyšetrujú pre podozrenie z korupcie. Jedného z aktérov tejto kauzy Zoroslava Kollára obviňuje predseda parlamentu Boris Kollár z antikampane proti Sme rodina.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Prípad bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby a kamaráta Borisa Kollára Vladimíra Pčolinského je opäť vo finále a ešte do septembrových volieb by mohlo byť jasné, či sa špeciálna prokuratúra tretíkrát pokúsi korupčnú kauzu dostať pred súd.

Doposiaľ sa jej to dvakrát nepodarilo, raz zasiahla generálna prokuratúra využitím sporného paragrafu 363, druhýkrát neuspela pre vlastné procesné zlyhanie a prípad musel byť vrátený do vyšetrovacej fázy.

Pčolinský potvrdil, že v pondelok bol so svojimi advokátmi na záverečnom preštudovaní spisu, ktoré naplánoval policajný vyšetrovateľ.

Toto štúdium spisu sa deje na konci vyšetrovania. Ak sa prípad podarí uzavrieť, prichádza na rad rozhodovanie dozorového prokurátora, či kauzu posunie na súd a na Pčolinského podá obžalobu alebo jeho trestné stíhanie zastaví pre nedostatok dôkazov.

Pre podozrenie z prijatia úplatku mu hrozí trest päť až dvanásť rokov.

Video: Čo nesedí na verzii Vladimíra Pčolinského a ako spustil vojnu v polícii (autorky: Mária Benedikovičová, Martina Koník)

Bol prvým z nominantov koalície s putami

Pčolinského prípad v marci 2021 na seba strhol veľkú mediálnu pozornosť, pretože bol prvým nominantom vládnej koalície OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí, ktorý skončil s putami na rukách. Vzápätí putoval do väzby pre podozrenie, že ako riaditeľ tajnej služby v lete 2020 zobral úplatok 20-tisíc eur za to, že SIS dá pokoj vplyvnému konkurznému právnikovi Zoroslavovi Kollárovi.

Po pol roku

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boris Kollár

Sme rodina

Vladimír Pčolinský

Vojna v polícii

Slovensko

Teraz najčítanejšie