Denník N

Západ sa musí zase začať báť jadrových zbraní, preto by sme ich teraz mali proti nemu použiť, vyzýva ruský expert

Sergej Karaganov. Foto - Chatham House/Flickr
Sergej Karaganov. Foto – Chatham House/Flickr

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Autor je politický geograf, pôsobí na Fakulte sociálnych vied Karlovej univerzity a na Metropolitnej univerzite Praha.

Termínom expert označujeme osoby, ktoré majú veľké znalosti – optimálne teoretické aj praktické – v nejakom konkrétnom odbore. V oblasti výskumu politiky a ekonomiky sa experti združujú do takzvaných think tankov, ktoré často slúžia ako most medzi akademickou oblasťou a politikou.

Na ich pôde je možné viesť diskusie a hľadať odpovede na aktuálne a naliehavé teoretické i praktické otázky. Think tanky sa vždy nemusia snažiť o objektivitu. Je úplne legitímne, že obhajujú konkrétne idey a reprezentujú záujmy svojich zriaďovateľov či sponzorov.

Keď sa po druhej svetovej vojne zo Sovietskeho zväzu stala superveľmoc, začala sa veľká pozornosť sústreďovať na výskum medzinárodných vzťahov a bezpečnosti. V Rusku táto tradícia pokračuje. Pre týchto expertov sa zažilo označenie „meždunarodnici“ a jedným z najrešpektovanejších je Sergej Karaganov.

Tento rok v júni publikoval článok s názvom „Ťažké, ale nevyhnutné riešenie“, v ktorom otvorene vyzýva na vystupňovanie hrozby použitia jadrovej zbrane, respektíve na jej použitie. Iba tak podľa jeho názoru môže Rusko zvíťaziť vo vojne na Ukrajine a tým prospieť sebe aj celému svetu vrátane Západu.

Karaganov píše, že po všetkých tých rokoch, počas ktorých sa zaoberá jadrovými zbraňami, dospel k nevedecky znejúcemu, no jednoznačnému záveru: „Vznik jadrových zbraní je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie