Denník N

Komentátori Denníka N o Slovane: Nie je to len o Kmotríkovcoch, aj keď junior je odtrhnutý od reality (+ video)

Zľava Michal Červený a Marek Chorvatovič. Foto N - Tomáš Benedikovič
Zľava Michal Červený a Marek Chorvatovič. Foto N – Tomáš Benedikovič

Vyriešiť problém s ultras je veľmi ťažké, ale to, ako sa ich zastávajú, prekročilo hranicu, myslí si vedúci športového oddelenia Michal Červený.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Futbalový Slovan hrá v stredu večer v 3. predkole Ligy majstrov proti izraelskému klubu Maccabi Haifa. Kým európske zápasy Slovana dokážu zaplniť štadión, na ligu chodí iba zopár tisíc ľudí. Generálny riaditeľ klubu Ivan Kmotrík ml. dokonca vyčítal fanúšikom, že si nekúpili permanentky na Niké ligu.

„Viete si predstaviť, že by náš šéfredaktor napísal vyčítavý e-mail čitateľom, že tento mesiac sme nemali dobre predaje, a preto by si mali kúpili predplatné, lebo inak to nemá zmysel? Je to absurdné, Kmotrík ml. je odtrhnutý od reality,” vraví zástupca šéfredaktora Marek Chorvatovič.

O svojom vzťahu ku klubu hovorí aj vedúci športového oddelenia Michal Červený.

Aký je váš vzťah k Slovanu?

Marek Chorvatovič: Na začiatku sa musím priznať, že ako žiak som hrával za Inter Bratislava. Neskôr som ako tínedžer zažil s priateľmi posledný veľký Slovan. Pamätám si, ako vypadol z federálnej ligy (Česko-slovenská futbalová liga – pozn. red.) a zároveň ako ligu vyhral de facto s vlastnými odchovancami. Napriek niekoľkým sklamaniam sme mohli vidieť úžasné zápasy, napríklad domácu prehru s Realom Madrid.

Keď si to potom človek dá do kontextu s tým, aké tímy chodia na Tehelné pole teraz, pripadá mi neuveriteľné, ako sa to za 30 rokov posunulo. Preto som teraz v pozícii starého reptajúceho človeka, čo mi je ľúto. Skrátka dnes vidím veci na Slovane, ktoré mi naozaj prekážajú a pre ktoré nemám chuť chodiť na Slovan.

Naposledy som bol na Slovane v roku 2019, keď hral v prvom predkole Ligy majstrov proti černohorskému klubu FK Sutjeska Nikšić. Bol to príšerný, nepozerateľný zápas, ktorý sa skončil 1:1. Hráč Sutjesky Damir Kojašević dal vtedy v nadstavenom čase krásny gól z asi 40 metrov.

Prekážala mi aj atmosféra na štadióne. Bol tam citeľný typ ľudí, ktorí sú frustrovaní zo života a prídu komentovať zápas cez svoj frustrovaný život.

Michal Červený: Nie som rodák z Bratislavy, prisťahoval som sa až ako študent. Som z Topoľčianok pri Zlatých Moravciach a Slovan som vždy vnímal ako veľký klub z Bratislavy. Keď som bol malý, páčili sa mi ich modré dresy, Inter sa mi nepáčil, lebo mal škaredý štadión. Obľúbil som si aj Petržalku, lebo tá mala asi najkrajší štadión, aspoň z televízie to tak vyzeralo. A keď som prišiel do Bratislavy, patril už Ivanovi Kmotríkovi. Vtedy som ho už vnímal aj viac cez ultras. Pamätám si na zápas z roku 2009, z ktorého som odišiel po polčase, pretože sa ultras naháňali s kukláčmi len pár metrov odo mňa.

Potom prišli Pasienky, na ktoré nechcel chodiť nikto, iba fanatickí fanúšikovia. Spočiatku možno chodilo viac divákov, ale potom prišiel zápas s Ružomberkom, keď ultras hodili delobuch k sektoru Ružomberčanov a niekto mal dokonca problém so sluchom.

Teraz hrajú na novom štadióne, o ktorého financovaní som viackrát kriticky písal. Rovnako som kritizoval Ivana Kmotríka ml., ktorý hajloval a ani sa za to neospravedlnil. A aj napriek tomu ma láka ísť na dnešné európske zápasy. Mám rád futbal a mám ho rád naživo, a keď nechcem cestovať ďaleko, nemám veľa iných možností.

Boli v 80. a 90. rokoch fanúšikovia iní?

Chorvatovič: Môj prístup nemôže byť vedecký, veď na Slovan teraz nechodím, iba si ho občas pustím v televízii. Federálna liga bola v tom čase kvalitnejšia, ako je dnes slovenská liga. Chodili sme na legendárne zápasy proti českým tímom, napríklad proti Slavii Praha. Zdá sa mi, že vtedy sa ľudia viac sústredili na futbal, hoci aj vtedy dokázali byť vulgárni, čomu rozumiem.

Ale keď som párkrát zablúdil na zápas Slovana na Pasienkoch, čo bol štadión Interu, videl som izolované skupiny, ktoré fanaticky kričia a nadávajú, čo mi naozaj prekážalo.

Je Ivan Kmotrík st. naozaj takou prekážkou, aby človek nešiel na futbal?

Chorvatovič: Veľmi mi to uberá na chuti, ale som taký futbalový fanúšik, že ak by som videl viac futbalových dôvodov, prečo si kúpiť lístok, prišiel by som. Nechcem sa hrať na morálnu autoritu, ktorá povie, že kým budú Kmotríkovci v Slovane, nepôjdem na futbal. Takto to nevnímam. Som rád, keď sa klubu z Bratislavy darí. Koniec-koncov, nevedel som vydržať ani vtedy, keď sa v Bratislave hrala KHL, čo bolo ešte morálne pochybnejšie ako Kmotrík vo futbalovom Slovane. Hokejový Slovan nehral zle, chodili sem fantastickí hráči a celkovo som mal dojem, že publikum viac rozumelo hre.

Čo by sa muselo stať, aby si prišiel na zápas?

Chorvatovič: Slovan by musel

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Futbalová Niké liga

Liga majstrov

ŠK Slovan Bratislava

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie