Ako som sa rozhodoval v prípadoch konfliktu záujmov

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Hrabanie sa v súkromí sudkyne Pamely Záleskej a mojej kolegyne Moniky Tódovej je odporné. Je ťažké nevidieť, kto ich natočil, kto na ne útočí a vykrikuje, ale napriek tomu ich vzťah otvára aj legitímnu tému novinárskej a sudcovskej etiky.
Pokúsim sa vysvetliť, ako som rozmýšľal a postupoval. Robím to v záujme našich čitateľov a kolegov novinárov, lebo diskusiu o etických princípoch novinárov na Slovensku veľmi potrebujeme.
Konflikt záujmov
Novinári podobne ako sudcovia či politici musia zniesť verejnú kontrolu a kritiku. Musia zároveň počítať s tým, že sú vo verejnom priestore a ich konanie, pracovné, ale aj súkromné, môže ovplyvňovať ich prácu.
Každý sa môže dostať do situácie, keď sa ocitne v konflikte záujmov. Napríklad preto, že má s témou, o ktorej má písať, či s ľuďmi, ktorí sa v tej téme objavia, bližší vzťah.
Slušní a seriózni novinári majú presne pre takéto prípady spísané etické kódexy. V nich sa jasne hovorí, že novinár má na konflikt záujmov upozorniť svojho editora alebo priamo šéfredaktora a ten má rozhodnúť, či môže ďalej pokračovať v téme alebo sa z nej musí stiahnuť.
Presne toto sa stalo aj v prípade Moniky Tódovej. Keď sa pracovný vzťah sudkyne a novinárky prehĺbil, Monika ma o tom informovala a riešili sme to. Monika napriek tomu, že bola roky jednou z najlepších investigatívnych novinárok na Slovensku a svoju prácu milovala, musela prestať písať texty o kauzách, odhaľovať prípady, ktoré by mohli končiť na súde. Napríklad aj na tom, kde rozhoduje Pamela Záleská.
Pri svojom rozhodovaní som sa opieral o skúsenosti z podobných situácií. Je dôležité opakovať, že toto nie je jedinečná záležitosť Moniky Tódovej. Do podobných situácií sa novinári dostávajú často, i keď nemusia vzbudzovať taký spoločenský záujem.
Na troch prípadoch sa pokúsim vysvetliť, že moje rozhodnutie nebolo náhodné a selektívne.