Denník N

Ako som sa rozhodoval v prípadoch konfliktu záujmov

Monika Tódová moderuje aj diskusie Ako zachrániť demokraciu, s ktorými Denník N cestuje po Slovensku aj Česku. V Košiciach diskutovali Matúš Kostolný, Marián Leško a Martin M. Šimečka. Foto N - Peter Lázár
Monika Tódová moderuje aj diskusie Ako zachrániť demokraciu, s ktorými Denník N cestuje po Slovensku aj Česku. V Košiciach diskutovali Matúš Kostolný, Marián Leško a Martin M. Šimečka. Foto N – Peter Lázár

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Hrabanie sa v súkromí sudkyne Pamely Záleskej a mojej kolegyne Moniky Tódovej je odporné. Je ťažké nevidieť, kto ich natočil, kto na ne útočí a vykrikuje, ale napriek tomu ich vzťah otvára aj legitímnu tému novinárskej a sudcovskej etiky.

Pokúsim sa vysvetliť, ako som rozmýšľal a postupoval. Robím to v záujme našich čitateľov a kolegov novinárov, lebo diskusiu o etických princípoch novinárov na Slovensku veľmi potrebujeme.

Konflikt záujmov

Novinári podobne ako sudcovia či politici musia zniesť verejnú kontrolu a kritiku. Musia zároveň počítať s tým, že sú vo verejnom priestore a ich konanie, pracovné, ale aj súkromné, môže ovplyvňovať ich prácu.

Každý sa môže dostať do situácie, keď sa ocitne v konflikte záujmov. Napríklad preto, že má s témou, o ktorej má písať, či s ľuďmi, ktorí sa v tej téme objavia, bližší vzťah.

Slušní a seriózni novinári majú presne pre takéto prípady spísané etické kódexy. V nich sa jasne hovorí, že novinár má na konflikt záujmov upozorniť svojho editora alebo priamo šéfredaktora a ten má rozhodnúť, či môže ďalej pokračovať v téme alebo sa z nej musí stiahnuť.

Presne toto sa stalo aj v prípade Moniky Tódovej. Keď sa pracovný vzťah sudkyne a novinárky prehĺbil, Monika ma o tom informovala a riešili sme to. Monika napriek tomu, že bola roky jednou z najlepších investigatívnych novinárok na Slovensku a svoju prácu milovala, musela prestať písať texty o kauzách, odhaľovať prípady, ktoré by mohli končiť na súde. Napríklad aj na tom, kde rozhoduje Pamela Záleská.

Pri svojom rozhodovaní som sa opieral o skúsenosti z podobných situácií. Je dôležité opakovať, že toto nie je jedinečná záležitosť Moniky Tódovej. Do podobných situácií sa novinári dostávajú často, i keď nemusia vzbudzovať taký spoločenský záujem.

Na troch prípadoch sa pokúsim vysvetliť, že moje rozhodnutie nebolo náhodné a selektívne.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie