Denník N

Ak politici myslia svoje slová vážne, vládu nezostaví nik. Kompromisy by museli robiť všetci

Veľký prehľad výrokov a útokov – kto chce s kým vládnuť a koho strany jednoznačne odmietli.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Ak by sa politici držali toho, čo dnes hovoria o povolebnej spolupráci, a voľby by sa skončili podľa doteraz známych prieskumov, vládu by nedokázal poskladať nikto.

Najbližšie by k tomu bol Smer. Na základe čísel z posledných prieskumov však nemá partnerov do vlády istých.

Medzi stranami, ktoré sú oponentmi Smeru, je situácia komplikovanejšia. Ich vyhlásenia z uplynulých mesiacov ukazujú, že každá z nich by v prípade koaličných rokovaní musela robiť menšie či väčšie kompromisy. Výsledkom by bola vláda najmenej piatich strán – piatich strán, ktoré na seba počas kampane viac či menej útočia.

Necelé dva mesiace pred voľbami sme zozbierali výroky predstaviteľov politických strán a zostavili tabuľku, ktorá potvrdzuje, že najväčší koaličný potenciál majú Sme rodina a KDH – teoreticky by mohli byť vo viacerých vládnych zostavách. Vládu s kresťanskými demokratmi nepriamo vylučuje iba Republika. So Sme rodina majú problém SNS či Progresívne Slovensko, strana Borisa Kollára sa zas vymedzuje voči Progresívnemu Slovensku aj Smeru.

Tento text je súhrnom aktuálnej situácie, po voľbách sa aj vzhľadom na ich výsledky postoje strán môžu zmeniť. Ukazujú to príklady z minulosti, napríklad v roku 2016 do koalície so Smerom napriek vyjadreniam spred volieb išli Most-Híd a Sieť.

Poznámka: Zelená kolónka znamená, že strana spoluprácu preferuje alebo jednoznačne pripúšťa, červenú sme priradili, ak ju otvorene vylučuje, sivou sú vyznačené nejasné postoje. Niektoré kolónky neobsahujú citáty. Ide o situácie, kde sa nepodarilo dohľadať konkrétne vyjadrenie politickej strany k spolupráci, no na základe jej pôsobenia a hodnotového zamerania sme sa rozhodli priradiť jednu z možností. Aj v tomto prípade platí, že situácia po voľbách môže byť iná.

Smer: Základom vlády je spolupráca s Hlasom, nemá problém s Republikou

Situácia je najjasnejšia pri

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hlas

KDH

OĽaNO

Progresívne Slovensko

Republika

SaS

Sme rodina

Smer

SNS

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie