Denník N

Kandidát na prezidenta nechcel nosiť nepriestrelnú vestu, zastrelili ho. Čo sa deje v Ekvádore, kde vládne narkomafia

Zavraždený ekvádorský prezidentský kandidát Fernando Villavicencio máva ekvádorskou vlajkou. Foto - TASR/AP
Zavraždený ekvádorský prezidentský kandidát Fernando Villavicencio máva ekvádorskou vlajkou. Foto – TASR/AP

Ekvádor je uväznený medzi Kolumbiou a Peru, čo sú najväčší producenti kokaínu na svete. Do Severnej Ameriky a Európy ho vyvážajú cez jeho prístavy.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Len pred pár dňami na predvolebnom mítingu ekvádorský prezidentský kandidát Fernando Villavicencio, kedysi novinár odhaľujúci korupciu v ropnom biznise a bojovník proti drogovým kartelom, kričal do mikrofónu, že mu poradili, aby chodil v nepriestrelnej veste.

„Ale som tu v prepotenej košeli,“ hovoril. „Vy ste moja nepriestrelná vesta. Vy ste odvážni ľudia a ja som odvážny ako vy.“

Na ďalšom predvolebnom mítingu mu jeho „nepriestrelná vesta“ z jeho stúpencov pred strednou školou v hlavnom meste Quito nepomohla. Vyšiel z budovy, prešiel k autu, nastupoval a v tom na neho začali strieľať.

Villavicenciov strýko Galo Valencia neskôr na tlačovke povedal, že streľbu považovali za ohňostroj, až kým neuvideli padať ranených.

Narkomafia v prístavoch

„To, čo sme videli, bolo ako z hororového filmu. Smrť môjho príbuzného. Nemám slov na to, čo sa deje v tejto krajine. Práve zavraždili demokraciu,“ dodal Valencia.

Ide o prvý atentát na prezidentského kandidáta v Ekvádore, čím sa násilie stáva už aj politickým. V uliciach však ľudia násilnou smrťou umierajú už päť rokov, odkedy do krajiny vstúpili mexické drogové kartely a albánska mafia. Z Peru a Kolumbie pašujú po zemi drogy, aby ich v ekvádorských prístavných mestách

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Latinská Amerika

Svet

Teraz najčítanejšie