Denník N

Komu patrí Bratislava a ďalšie tipy na seriály a filmy, ktoré sa dajú vidieť online

Architekt Peter Bauer v dokumente Komu patrí mesto: Bratislava. Foto - DAFilms
Architekt Peter Bauer v dokumente Komu patrí mesto: Bratislava. Foto – DAFilms

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

O tom, ako dnes vyzerajú mestá a najmä ako budú vyzerať v najbližších rokoch, rozhoduje oveľa viac hráčov než kedysi. V hlavných mestách je to ešte komplikovanejšie tým, že veľa pozemkov patrí štátu, ktorý tak vstupuje medzi záujmy magistrátov, developerov a aktivistov. Zaujímavé názory do diskusie prináša dokument o Bratislave z cyklu Komu patrí mesto.

V dnešnom redakčnom výbere tipov, čo pozerať online, ponúkam aj seriál o menej známej, no akčnej kapitole dejín 2. svetovej vojny, portrét známeho režiséra, v ktorom rozprávajú aj ďalší jeho kolegovia, dokument o klavírnom virtuózovi trpiacom panickými záchvatmi či nový slovenský divácky hit.

Komu patrí mesto? (DAFilms)

Dokumentárna miniséria mapuje urbánne premeny a verejné súboje o novú podobu štyroch miest v susedných krajinách. Slovensko a Maďarsko zastupujú hlavné mestá, Českú republiku Brno a Poľsko Krakov.

Seriál vznikal v rokoch 2016 – 2022, každú časť nakrútil jeden mladý filmár a jednotiacim prvkom je, že vždy ide o jednu konkrétnu horúcu tému.

Portrét Bratislavy urobil Dominik Jursa, autor dokumentu Zlatá zem (2020), v ktorom zachytil, ako sa obyvatelia malých dedín na východnom Slovensku pri hrozbe negatívnych vplyvov na miestne životné prostredie dokázali postaviť veľkej nadnárodnej firme. Vo filme Komu patrí mesto: Bratislava sa zameral na kauzu električka pred SND. Pred kameru sa mu podarilo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

Filmy

Seriály

Tipy na filmy a seriály

Kultúra

Teraz najčítanejšie