Denník N

Krásne škaredý Flaam. Vizuály tohto nitrianskeho festivalu vytvoril 10-ročný chlapec

Mladý autor pri tvorbe a finálny vizuál plagátu festivalu Flaam. Foto - Palo Bálik, Andrej & Andrej
Mladý autor pri tvorbe a finálny vizuál plagátu festivalu Flaam. Foto – Palo Bálik, Andrej & Andrej

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Sú hudobné festivaly, ktorých organizátori idú na istotu a pozývajú dokola (viac-menej tie isté) známe mená, a potom sú festivaly, ktoré sa snažia odlíšiť – a to nielen programom, ale napríklad aj vizuálnou identitou. Na Slovensku je to najmä prípad nitrianskeho Flaamu a špeciálne tento rok, keď oslávi desiate výročie.

Jeho slogan „malé ihrisko pre veľké deti“ by sa dal premenovať na „veľké ihrisko pre malé dieťa“. Návrh celého vizuálu je totiž dielom desaťročného chlapca.

Samo osebe by to bola len kuriozita, lenže výsledok zapadá do jedného zo súčasných trendov v grafickom dizajne. A nie je to náhoda.

Kto sú flamenderi

Flaam je alternatívne ladený festival, koná sa v polovici augusta v nitrianskom komunitnom centre Hidepark, ktorého bratislavskou paralelou je Nová Cvernovka. Aj jeho program je podobný, domáca nezávislá scéna plus príbuzné zahraničné mená.

Tento rok napríklad britská lofi hip-hop punková kapela Sad Night Dynamite, medzi ktorej fanúšikov patria aj Gorillaz či FKA Twigs, enfant terrible austrálskej scény Kirin J Callinan známy aj vďaka spolupráci s Markom Ronsonom či Macom Demarcom. Z československej scény to budú Porsche Boy, Berlin Manson, Dušan Vlk alebo pražská elektronická pesničkárka Tokyo Drift.

Už od prvého ročníka je Flaam postavený na neformálnej atmosfére a nadhľade, čo okrem iného dokazujú aj názvy pódií Kanoe West Stage a Kriaky Stage. So súčasnou kapacitou 1500 ľudí patrí k menším festivalom.

Rovnako od začiatkov si jeho organizátori dávajú záležať nielen na tom, koho z hudobníkov oslovia, ale aj na originálnej vizuálnej identite akcie.

„Je to pre nás súčasť celého zážitku. Pre mňa, či už ako návštevníka, alebo organizátora, sa festival

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vizuálne umenie

Kultúra

Teraz najčítanejšie