Denník N

Vyskúšali sme automat na legálne drogy. Tínedžeri po nich spali 48 hodín

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Zadáte číslo produktu, priložíte kartu a automat vám vydá sušenú rastlinu alebo cigaretu podobnú marihuane. Bez overenia, koľko máte rokov.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Obaja boli zvláštni – mali veľmi biele pery a ťažko komunikovali. Od začiatku tvrdili, že im prišlo zle z ázijského jedla. Nasledovalo pre nás niekoľko naozaj náročných hodín.“

Takto opísala matka 15-ročného chlapca synov stav potom, čo si s mladším kamarátom kúpil v automate takzvaný joint s látkou HHC-P za deväť eur. Látka má podobné účinky ako zakázané THC v marihuane.

Chlapci sa k výrobku dostali bez problémov. Nikto nekontroloval, koľko majú rokov, nepotrebovali občiansky preukaz. Podobné automaty sú na celom Slovensku. Takéto produkty sa predávajú aj v kamenných obchodoch a na internete. Elektronické cigarety, nazývané aj vape perá, stoja okolo 25 eur, sušené HHC kvety približne 15 eur.

Matka chlapca, ktorá si želá ostať v anonymite, vtedy o automatoch počula prvýkrát. „Chlapcov sme nechali na chvíľu prejsť sa v meste samých. Už keď vyšli z MHD, zdalo sa nám, že nie sú v poriadku. V priebehu desiatich minút po príchode domov syn vracal. Nechcel sa s nami rozprávať, povedal iba, nech mu dáme pokoj,“ opisuje, čo sa dialo po vyskúšaní cigarety.

Počas noci radšej neustále kontrolovala, či jej syn dýcha. Až ráno po telefonáte s lekárom a kontrole platobnej karty pochopila, čo sa udialo.

Látka HHC-P je špeciálny konopný destilát. Na rozdiel od CBD, ktorá sa tiež nachádza v produktoch v tomto type automatov, sa v konope nevyskytuje a je potrebné ju chemicky vyrobiť.

Automat si občiansky preukaz nepreveril

Keď už bolo zrejmé, čo predchádzalo ťažkej noci, syn svojej matke opísal, aké stavy zažíval po vyskúšaní automatovej cigarety. Pociťoval sťahovanie priedušiek a 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dekriminalizácia marihuany

Slovensko, Zdravie

Teraz najčítanejšie