Denník N

Psychoterapeutka: To, že všetko zvládneme sami, je mýtus západnej spoločnosti

Lenka Pavuková Rušarová. Foto N - Tomáš Benedikovič
Lenka Pavuková Rušarová. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Rozhovor je ukážka z knihy Ako byť zdravý?, v ktorej sú rozhovory s odborníkmi o tom, ako sa o seba starať, aby sme prežili čo najviac rokov v dobrom zdraví bez bolesti a liekov. Kniha vyšla 28. septembra 2023. Kúpiť si ju môžete v online obchode Denníka N.

Lenka Pavuková Rušarová je psychoterapeutka, vo svojej praxi sa venuje aj párom. Vysvetľuje, že vo vzťahoch je prirodzená prvá fáza, keď máme pocit, že sme rovnakí – dýchame rovnaký vzduch, chceme tie isté veci. Potom prichádza druhá fáza, v ktorej sa naše svety oddeľujú. Vtedy páry často vyhľadajú pomoc.

„Najčastejšie povedia, že nevedia komunikovať alebo že sa často hádajú,“ hovorí. „Ja to však vidím z nadhľadu a často ide o to, že je veľmi ťažké akceptovať odlišnosť.“

V rozhovore hovorí:

  • ako prebieha terapia;
  • ako si vybrať psychologickú pomoc;
  • kedy by mal človek uvažovať nad tým, že potrebuje pomoc odborníka;
  • ale aj to, ako sa prejavuje vyhorenie.

Aký vplyv má duševné zdravie na to, či budeme celkovo zdraví? 

Telesné a duševné zdravie sú veľmi úzko prepojené a nedajú sa oddeliť. Naša duševná pohoda sa fyziologicky odráža na mnohých úrovniach. Ľudia, ktorí žijú osamelo a trápia sa tým, zažívajú zvýšený stres. Aj to je dôvod, prečo sa dožívajú nižšieho veku. Ľudia, ktorí sú negatívne naladení, sú náchylnejší na kardiovaskulárne ochorenia. Ak má niekto v tele zápalové procesy a narušenú imunitu, častejšie cíti únavu, má nižšiu životnú energiu.

Zhoršuje sa duševné zdravie? 

Nápor na psychologické služby sa výrazne zvyšuje. Sledujem nárast

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Duševné zdravie

Knihy

Rozhovory

Zdravie

Teraz najčítanejšie