Psychoterapeutka: To, že všetko zvládneme sami, je mýtus západnej spoločnosti

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Rozhovor je ukážka z knihy Ako byť zdravý?, v ktorej sú rozhovory s odborníkmi o tom, ako sa o seba starať, aby sme prežili čo najviac rokov v dobrom zdraví bez bolesti a liekov. Kniha vyšla 28. septembra 2023. Kúpiť si ju môžete v online obchode Denníka N.
Lenka Pavuková Rušarová je psychoterapeutka, vo svojej praxi sa venuje aj párom. Vysvetľuje, že vo vzťahoch je prirodzená prvá fáza, keď máme pocit, že sme rovnakí – dýchame rovnaký vzduch, chceme tie isté veci. Potom prichádza druhá fáza, v ktorej sa naše svety oddeľujú. Vtedy páry často vyhľadajú pomoc.
„Najčastejšie povedia, že nevedia komunikovať alebo že sa často hádajú,“ hovorí. „Ja to však vidím z nadhľadu a často ide o to, že je veľmi ťažké akceptovať odlišnosť.“
V rozhovore hovorí:
- ako prebieha terapia;
- ako si vybrať psychologickú pomoc;
- kedy by mal človek uvažovať nad tým, že potrebuje pomoc odborníka;
- ale aj to, ako sa prejavuje vyhorenie.
Aký vplyv má duševné zdravie na to, či budeme celkovo zdraví?
Telesné a duševné zdravie sú veľmi úzko prepojené a nedajú sa oddeliť. Naša duševná pohoda sa fyziologicky odráža na mnohých úrovniach. Ľudia, ktorí žijú osamelo a trápia sa tým, zažívajú zvýšený stres. Aj to je dôvod, prečo sa dožívajú nižšieho veku. Ľudia, ktorí sú negatívne naladení, sú náchylnejší na kardiovaskulárne ochorenia. Ak má niekto v tele zápalové procesy a narušenú imunitu, častejšie cíti únavu, má nižšiu životnú energiu.
Zhoršuje sa duševné zdravie?
Nápor na psychologické služby sa výrazne zvyšuje. Sledujem nárast