Denník N

Začínal v prípravke, trval na miliónovom odchode zo Slovana. Teraz je Strelec späť, aby reštartoval kariéru

Na snímke uprostred David Strelec (Slovan) ešte v roku 2021. Foto - TASR/AP
Na snímke uprostred David Strelec (Slovan) ešte v roku 2021. Foto – TASR/AP

Do Spezie prestúpil v lete 2021 za vyše dva milióny eur.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Jednou z tém stredajšieho zápasu medzi Slovanom a Maccabi Haifa (1:2) bol aj návrat Davida Strelca, ktorý oficiálne posilnil klub len deň pred zápasom.

Odohral niečo viac ako štvrťhodinu, mal aj jednu veľkú šancu, namiesto zakončenia však zvolil prihrávku spoluhráčovi. „Mrzí ma výsledok, ale beriem to z pozitívnej stránky. Vrátil som sa domov, bol plný štadión,“ povedal 22-ročný útočník.

Jeho návrat ocenili fanúšikovia veľkým potleskom, hoci sa pred dvoma rokmi zdalo, že sa s klubom nerozišiel v dobrom.

Slovan sa ho snažil v lete 2021 udržať, ale Strelec trval na prestupe do talianskej Spezie, ktorá hrala v Serii A. Potom skúsil aj hosťovanie v druholigovej Reggine, v ktorej sa mu príliš nedarilo. Po dvoch rokoch prišiel do svojho materského klubu reštartovať kariéru, v ktorej sa mu, paradoxne, darilo lepšie, keď bol mladší.

Genéza vývoja Strelca ako futbalistu je na pomery Slovana nezvyčajná. Nestáva sa totiž často, že Slovan dokáže vychovať svojho odchovanca a dobre ho predať do poprednej európskej ligy. Strelec, ktorý už v dorasteneckej kategórii prevyšoval starších hráčov, je v tomto smere naozaj výnimkou.

Za posledných desať rokov sa takýto „veľký“ prestup podaril z odchovancov Slovana len brankárovi Dominikovi Greifovi, ktorý išiel do španielskeho RCD Mallorca.

V článku sa dočítate:

  • aké boli začiatky Davida Strelca v Slovane;
  • v čom mu pomohol otec, bývalý ligový kanonier;
  • prečo ho tréner Weiss a generálny riaditeľ Kmotrík ml. nechceli pustiť zo Slovana;
  • prečo sa nedokázal presadiť v Taliansku
  • aj ako sa mu darilo pri návrate na Tehelné pole.

Trval na prestupe

Strelec zaujal svojou technikou, prvým dotykom, schopnosťou v rýchlosti zvoliť správne futbalové riešenie a aj tým, že je ľavák. Tí sú vo futbalovom svete vzácni. Aj preto sa o Strelca začali zaujímať zahraničné kluby. Najviac ho chcela talianska Spezia.

Ibaže v tom čase Strelec nemal dobrú športovú formu. V jedenástich zápasoch hneď skraja sezóny ani raz neskóroval. S prestupom do Talianska však veľmi nesúhlasili tréner Vladimír Weiss st. ani generálny riaditeľ klubu Ivan Kmotrík ml.

„Strelec môže odísť, keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Liga majstrov

ŠK Slovan Bratislava

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie