Denník N

15 príkladov dobrých nápadov mladých ľudí z celého Slovenska

Pozrite sa, ako to dvaja mladí aktívni chalani dotiahli od komunitných projektov až do komunálnej politiky. Ako vznikli turistické chodníky, stolná hra aj týždeň dobrovoľníctva. Ako dievčatá zazelenali sídliská a oživili nevyužité školské či verejné priestory.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ide o 15 projektov mladých ľudí, ktorí sa od roku 2020 zapájali do vzdelávacieho programu Nadácie pre deti Slovenska s názvom Spojme hlavy. Ten sa po troch úspešných ročníkoch práve končí. Vo videách nižšie sa môžete pozrieť na projekty z ďalekej obce Cabov na východe Slovenska aj v mestách Košice, Margecany a Spišská Belá. S kamerou sa však išli pozrieť aj do malej dedinky Prosné neďaleko Považskej Bystrice, do Bratislavy, Banskej Bystrice aj do Žiliny. Mnohí a mnohé z týchto aktívnych mladých ľudí realizovali svoje projekty v maturitnom ročníku, pri štúdiu na vysokej škole či počas pandémie ochorenia Covid-19. 

Riccardo Belloni, Cabov

Riccardo sa s neformálnou skupinou mladých ľudí Kožare v roku 2020 rozhodli, že chcú Cabov a Slanské vrchy, ktoré ho obklopujú, skrášliť pre turistov, turistky i pre miestne obyvateľstvo. Preto zmapovali sieť miestnych lesných studničiek, zisťovali, aká je kvalita vody v nich, pár z nich opravili, prípadne postavili nové. Dnes má Riccardo v pláne pripraviť na tomto mieste turistický chodník, ktorý by studničky prepájal, osadiť tam chce aj informačné tabule s podrobným popisom trás.

Veronika Repiská, Sereď 

Keď Veronikin pôvodný zámer vytvoriť v Seredi komunitnú záhradu pre verejnosť nevyšiel, pretože naň počas obdobia Covidu-19 nedostala povolenie od samosprávy, nevzdala sa. Svoju pozornosť zamerala na deti a mládež. Spolu s učiteľkami nakoniec vytvorili malú komunitnú záhradku na miestnej Základnej škole Juraja Fándlyho. Vo vnútrobloku školy, kde deti trávia voľný čas či hodiny biológie, postavili záhony, nasadili do nich bylinky aj bobuľovité kry a rozvešali vtáčie búdky. Škola i deti majú z Veronikinho projektu radosť i úžitok snáď dodnes.

Erik Gajdoš, Margecany 

Erik si dal vo svojich rodných Margecanoch za cieľ revitalizovať roky zanedbaný parčík, na ktorý narazíte takmer hneď, ako vykročíte z dverí vlakovej stanice Margecany vpravo. V roku 2021 tam osadil nové drevené lavičky a stôl so šachovou plochou. Vďaka QR kódu, ktorý naň umiestnil, sa tak teraz pocestní, pocestné aj miestne obyvateľstvo dostanú k časovaču i k pravidlám hry. To preto, ak by si náhodou neboli istí, ako sa šach hrá, alebo by sa to pri čakaní na ďalší vlak chceli náhodou naučiť. V tomto parčíku sa každoročne koná aj festival jedla a zábavy s názvom Margecianske fajnoty. Aj ten má, okrem iného, na svedomí práve Erik.

Sarah Štefanková a Nikola Pacholíková, Žilina

Sara a Niky museli pre pandémiu ochorenia Covid-19 zmeniť pred dvoma rokmi pôvodný zámer svojho projektu. Vzdelávacie kurzy pre matky s deťmi v rómskej osade na Bratislavskej ulici v Žiline neboli pre koronavírus vôbec bezpečné, tobôž nie dovolené. V projekte preto nastala zmena. Dievčatám s ňou pomohol aj ich mentor Viktor Teru, facilitátor medzinárodnej nadácie Roma Education Fund pre Slovensko a poradca pani prezidentky Zuzany Čaputovej v otázke menšín. Spoločne sa dohodli na vytvorení niekoľkometrového maľovaného vzdelávacieho chodníka pre deti s rôznymi aktivitami a pomôckami na podporu motoriky aj logického myslenia. Pri realizácii ich nakoniec podporila aj samospráva a nešlo by to ani bez sociálnych pracovníčok z miestneho komunitného centra. Dievčatá v komunite pôsobili už predtým ako dobrovoľníčky.

Matúš Lisy, Lehota

V Lehote pri Nitre sa Matúš s veľkou finančnou pomocou samosprávy postaral o workoutové ihrisko. Trápilo ho, že im v obci zrušili miestnu posilňovňu, zároveň ani v jej exteriéri nebolo k dispozícii žiadne ihrisko alebo konštrukcia, na ktorých by mohli mládež či dospelí plnohodnotne cvičiť. „Neustále hľadal spôsoby, ako realizovať svoj projekt tak, aby spomínaná konštrukcia neboli len jedny bradlá, ale aby išlo o viacúčelovú a najmä plnohodnotnú konštrukciu na cvičenie s vlastnou váhou,“ povedal nám Matúšov mentor Dávid Lupták v roku 2021, keď spolu na projekte pracovali.

Matúš napokon predložil svoj projektový zámer na verejnom zasadnutí obecného zastupiteľstva, ktoré mu na ihrisko prispelo sumou 5 000 eur. Dnes je súčasťou tohto zastupiteľstva aj on sám. V roku 2022 sa úspešne uchádzal o miesto poslanca ako nezávislý kandidát. Vo voľbách navyše získal najvyšší počet hlasov. Dnes už sa v obci stará o viac ako len o workoutové ihrisko, k tomu totiž pribudlo už aj detské inkluzívne ihrisko, vysadili tam stromy a osadili lavičky.

Martina Richnavská a Tatiana Jankovská, Margecany 

Jednou z požiadaviek Nadácie pre deti Slovenska na mladých ľudí bolo, aby do svojich projektov zapojili aj komunitu miestnych obyvateľov a obyvateliek, svojich priateľov, kamarátky aj úplne cudzích ľudí. Mati a Táni sa to podarilo vo veľkom. Najviac dobrovoľníkov a dobrovoľníčok sa zapojilo práve do ich projektu na prehlbovanie vzťahu detí, mládeže aj dospelých k tradícii folklóru. Napočítali presne 176 pomocníkov a pomocníčok. Opravovali aj šili nové kroje pre deti zo súboru Margarétka, kúpili im aj nové topánočky. Z prebytočných kusov látky zase ušili deťom rekvizity na vystúpenie. Lístky na ich spoločné vystúpenie s folklórnym súborom Jadlovec, ktoré v Margecanoch zorganizovali, sa vypredali do troch dní od spustenia ich predaja. V krásnych krojoch si deti ešte aj nafotili a z fotografií zostavili kalendár na rok 2023.

Erik Jančík, Vysoká nad Kysucou

Rád by som týmto projektom zotrel zaužívané stereotypy o tom, že keď je niečo náučné, tak to spravidla musí byť aj nudné – povedal Erik ešte v januári 2022, keď sa do svojho projektu len púšťal. Náučný chodník, ktorý vo svojej rodnej obci vybudoval, dnes dopĺňajú drevené pexesá rastlín aj húb, ale aj tabule o drotárstve či o astronautovi Eugenovi Andrewovi Cernanovi, ktorého predkovia pochádzali práve z Vysokej nad Kysucou. V porovnaní s ostatnými lídrami a líderkami programu Spojme hlavy trhá rekordy vo výške svojho projektového rozpočtu. Na tento náučný chodník sa mu podarilo získať dva granty spolu v hodnote 8 000 eur.

Navyše, aj on sa v komunálnych voľbách v roku 2022 úspešne uchádzal o miesto poslanca v obecnom zastupiteľstve ako nezávislý kandidát. Od roku 2023 pracuje aj v Nadácii pre deti Slovenska na projekte, v rámci ktorého spolu s inými mimovládkami poskytujú finančné príspevky organizáciám pomáhajúcim utečencom z Ukrajiny.

Lucia Štiblická a Emma Maderová, Banská Bystrica

Na banskobystrickom sídlisku Severná je dnes aj vďaka Emme a Lucke o pár ovocných stromov a kríkov viac. V roku 2022 sa totiž rozhodli pomôcť tomu, aby žili v trochu zelenšom a zdravšom meste. A perfektne pri tom zvládli aj komunikáciu s mestom a úradom, ktorý spravuje majetok mesta – aj ten zelený. Každý z nimi zasadených stromčekov má dnes navyše svojho adoptívneho rodiča z miestnej komunity a tak by sa nemalo stať, že zostane bez starostlivosti. S výberom druhov rastlín vhodných do sídliskového prostredia, ale aj s orientáciou v správe zelene v rámci mesta im pomohla ich mentorka – ekologička a aktivistka Janka Pavlíková.

Linda Zvedelová a Michal Urbančok, Čierny Balog 

Lindin i Michalov projekt sú úzko späté s udržateľnosťou ľudských aktivít v prírode. Trápia ich zmeny klímy a svet, ktorý je stále viac globálnejší ako lokálnejší. Obaja už roky pôsobia ako dobrovoľníci vo VYDRE, neziskovej organizácií s názvom Vidiecka rozvojová aktivita. V komunite miestnych dobrovoľníkov a dobrovoľníčok si v roku 2022 vybudovali kompostéry a zorganizovali týždeň dobrovoľníctva venovaný práve ekológii a environmentalistike, ale aj prehlbovaniu vzťahov v komunite. Na workshope ručných prác si zas z kože vyrobili barefoot sandále.

Keď svoje projekty úspešne dokončili, do programu Spojme hlavy zapojili ďalších štyroch mladých ľudí. Tí v chate pre dobrovoľnícky tím vo Vydrovskej doline zreparovali elektriku, osadili tabule s informáciami pre okoloidúcich a zrepasovali staré bicykle, aby v doline obmedzili využívanie áut. Aj týždeň dobrovoľníctva sa v Balogu ujal, zorganizovali ho opäť.

Lucia Kodríková, Vanessa Paholíková a Nina Hladká, Prosné

Z dedinky Prosné, neďaleko Považskej Bystrice, pochádzajú rovno tri aktívne dievčatá, ktoré sa zapojili do vzdelávacieho programu Spojme hlavy. Lucka vybudovala v roku 2022 v Prosnom, rovno pred vstupom na edukačný chodník Zlatý kôň, oddychovú zónu pre deti aj pre dospelých. Nájdete tu dendrofón, veľké drevené postavičky, šmykľavku aj pieskovisko, no predovšetkým altánok, ktorý robí príjemný tieň a dá sa v ňom sedieť. Dnes na tomto mieste organizujú s komunitou mladých ľudí rôzne menšie podujatia, napríklad na Mikuláša či na Veľkú noc.

Vanessa zas v rámci svojho komunitného projektu vytvorila stolnú hru s názvom Moje Prosné. Tá sa viaže na niekoľko významných miest v dedine. Skvelé je, že už si ju môžu zahrať aj deti na Základnej škole v obci Udiča! Pre tie Vanessa zorganizovala aj výlet po stopách miestnych legendárnych zbojníkov, na konci ktorého našli túto hru ako poklad vo veľkej drevenej truhlici. Na už spomínanej škole v Udiči zas bola aktívna Nina. Z kumbálu na odkladanie náradia pre telesnú výchovu urobila v škole oddychovú zónu pre žiakov a žiačky. Trefnejší názov ako Zašiváreň už jej ani nemohla dať.

Samuel Boško, Považská Bystrica

Na jednej z chodieb Gymnázia v Považskej Bystrici urobil Samo čitáreň pre študentov a študentky. Vybavil ju novými sedačkami, kreslami a policami, ktoré sa počas nasledujúcich školských rokov zaplnia knihami. Roky 2022 a 2023 boli na gymnáziu jeho poslednými, po letných prázdninách mieri za štúdiom medzinárodných vzťahov do Prahy. Mimochodom, police, ktoré uvidíte i vo videu, skladal Samo s kamarátmi jedno poobedie potom, čo doobeda v ten istý deň zmaturoval. Samovým mentorom bol architekt, urbanista a poslanec mestského zastupiteľstva Ivan Siláči z Lučenca. Ten viedol ako mentor viacero mládežníckych projektov zameraných na pretváranie nevyužitých interiérov na živé miesta.

Jakub Varga, Robert Münnich a Matúš Andráš, Spišská Belá 

Títo traja chalani zo Spišskej Belej sa angažujú v miestnom klube pre deti a mládež s názvom Face club. Jakub zariadil v rámci svojho komunitného projektu dobrovoľníkom a dobrovoľníčkam vo Face clube klubovňu, kde si môžu po celom dni oddýchnuť, prípadne plánovať ďalšie aktivity pre deti a mladých ľudí. Face club je totiž primárne určený na vytváranie bezpečného priestoru a voľného času pre všetky vekové kategórie detí žijúcich v okolí. Predovšetkým tam však chodia tie zo sociálne slabšieho prostredia. Okrem toho vytvoril vo Face clube pre deti mini ZOO a k tomu krúžok starostlivosti o zvieratká (drobné hlodavce a hmyz). Spoločne sa teraz o ne stará najmä s deťmi, ktorým doma chýba zvieratko alebo si ho z rôznych dôvodov nemôžu dovoliť.

Robo zas vytvoril vo Face clube pre deti a mládež dielňu, kde budú spoločne manuálne vytvárať výrobky napríklad z dreva. S technickým vybavením dielne mu pomohli aj miestni obyvatelia. Matúš má zas na svedomí escape room v podobe záhradného domčeka, z ktorého vôbec nie je také ľahké dostať sa von. Ústrednou postavou escape roomky, ako ju Matúš nazýva, je Jozef Maximilián Petzval, pôvodom práve zo Spišskej Belej. Úlohou návštevníkov a návštevníčok Petzvalovej pracovne je vylúštiť pár záhad a dostať sa von skôr, než vyprší vopred určený čas.

Viktória Ferenčáková, Bratislava 

Viky pochádza z Levoče, malého mesta na východe Slovenska, momentálne však žije v Bratislave, študuje tu právo. Viky je členkou študentského kvír spolku LIGHT* na Univerzite Komenského. Jedným z cieľov tohto mládežníckeho združenia je rovnosť a inklúzia pre študentstvo aj zamestnanectvo školy. Na sociálnej sieti Instagram nedávno vytvorila online kvír knižnicu, kde si môže literatúru tohto typu požičať ktokoľvek – anonymne a bez predsudkov.  

„Mnohí kvír ľudia sa necítia bezpečne, keď si vo verejných či univerzitných knižniciach požičiavajú nejakú knihu o tejto téme. Veľa z týchto kníh v knižniciach navyše nie je dostupných, alebo sú len v angličtine,“ – povedala nám Viky v marci tento rok, keď s realizáciou tohto projektu ešte len začínala. Dnes jej online knižnicu nájdete na sociálnej sieti Instagram pod názvom kvir_kniznica.

Natália Baničová a Tibor Mitro, Košice

Naty a Tibor sú nerozlučná dvojica priateľov z opačných koncov republiky. Ona pochádza z Bratislavy, on z Košíc. Ani to im nebráni stretávať sa pravidelne tu i tam, dokonca realizovať spoločne veľmi zaujímavý projekt s peknou myšlienkou. V špeciálnych školách, nateraz v Košiciach, vytvárajú od roku 2023 zelené miesta – bylinkové záhrady, pocitové chodníky aj záhony. K tomu pre deti občas zrealizujú aj prednášku o rastlinách a ich využití v bežnom živote. Deti si ich môžu chytiť do ruky, ovoňať alebo ich ochutnať, ak sú jedlé. Teraz svoje aktivity pre deti a pre školy vylepšujú ešte viac do detailov, na projekt sa im totiž podarilo získať nemalé financie z európskeho projektu na podporu zelených projektov.

Rebeca Tomagová, Bratislava

Rebeca je veľmi aktívne mladé dievča. Venuje sa grafickému dizajnu, ručnej výrobe brošní a iných ozdôb, baví ju marketing a do školského časopisu, ktorý donedávna sama zalamovala, občas aj píše. Gymnázium Juraja Hronca (GJH), kde v školskom roku 2022/2023 svoje štúdium úspešne ukončila, malo na jej rast a rozvoj obrovský vplyv. Zostane tam po nej teraz čosi cenné. So svojimi spolužiakmi a spolužiačkami dlho pracovali na novej vizuálnej identite školy. Nový merch verejnosti predstavili len tento rok v júni na školskom festivale s názvom GJH dvor. Podporila ich v tom aj školská Nadácia Novohradská. Toto školské podujatie nakoniec navštívili aj bývalí žiaci a žiačky školy, dokonca pricestovali aj tí, čo bežne žijú v zahraničí. No a z festivalu mnohí odišli práve s novými tričkami, mikinami a plátenými taškami s novým merchom školy.

Čo je vzdelávací program Spojme hlavy? 

Ide o ročný vzdelávací program Nadácie pre deti Slovenska na podporu mladých komunitných lídrov a líderiek od 15 do 25 rokov, ktorým záleží na mieste, v ktorom žijú. Od roku 2020 do roku 2023 ho absolvovalo 42 dievčat a 32 chlapcov z celého Slovenska. Tí sa počas jedného roka zúčastnili vzdelávacích workshopov zameraných na ich osobný rozvoj, životné zručnosti, spoluprácu so samosprávou aj tvorbu projektov. Tie neskôr sami, s pomocou mentorov a mentoriek, realizovali vo svojich komunitách. Venovali sa najmä témam životné prostredie, kultúra, komunita, vzdelávanie a verejný priestor.

Vzdelávací program Spojme hlavy realizovala Nadácia pre deti Slovenska v rámci projektu Mladí komunitní lídri od roku 2020 do roku 2023. Projekt Mladí komunitní lídri bol podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou. Projekt finančne podporila aj Komunálna poisťovňa, a.s. Vienna Insurance Group.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie