Denník N

Americký analytik Klain: Putinovi nepotrebujeme zachrániť tvár, ten mýtus si vybudoval sám

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

„Putin strávil desaťročia budovaním predstavy, že keď ho zaženieme do kúta, neostane mu iná možnosť než zareagovať silou. Lenže to je mýtus,“ hovorí americký analytik Doug Klain.

V rozhovore odmieta predstavu, že ruskému prezidentovi západní lídri potrebujú „zachrániť tvár“. Zdôrazňuje, že Vladimir Putin môže ukončiť vojnu proti Ukrajine aj zajtra, hoci tento scenár nie je realistický.

„Autokrati a tyrani sa spoliehajú na to, že nás vystrašia, ale v skutočnosti ich porazíme len tak, že im nebudeme ustupovať.“

Klain hovorí aj o tom:

  • či môže Ukrajina vyhrať vojnu aj bez toho, aby padol Putin;
  • či by hrozil rozpad NATO, ak by sa Trump stal staronovým americkým prezidentom;
  • čo si myslí o ukrajinských útokoch na ruských územiach;
  • ako sa vo Washingtone dívajú na Maďarsko a Slovensko.

Vlani v máji vás spolu s prezidentom Joeom Bidenom a stovkami ďalších amerických politikov a expertov Rusko umiestnilo na sankčný zoznam. Ako sa vám to podarilo?

Viaže sa k tomu vtipná príhoda. Na sankčnom zozname Ruska som sa ocitol zhruba tri mesiace po tom, čo Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Pamätám si, že som si ho vtedy čítal, ale keďže išlo o mimoriadne rozsiahly výpočet ľudí, k svojmu menu som sa nedostal. Prečítal som si asi štyristo mien, ale potom som niekam musel odísť a to, že je tam aj moje, som sa dozvedel až od priateľov. Zaujalo ma, že ho ruské úrady nesprávne vyhláskovali.

Predpokladám, že išlo o odvetnú reakciu po tom, čo Američania sankcionovali Rusov. Mňa si zrejme vybrali preto, lebo jednoznačne stojím na strane Ukrajiny, ale kvalita môjho života tým príliš neutrpela. Do Ruska som sa nechystal tak či onak.

Prejdime na vážnejšiu tému. Uplynul vyše mesiac od rebélie Jevgenija Prigožina, ktorý so svojou armádou vstúpil do Rostova nad Donom a vyhlásil, že tiahne na Moskvu. Hoci sa už po dni stiahol, podľa mnohých táto epizóda poukázala na nestabilitu súčasného ruského režimu. Aký silný je Vladimir Putin?

Každý autoritársky režim pôsobí nezlomným dojmom, až kým tak zrazu nepôsobí. Taký je aj príbeh Putina, ktorý sa dve desaťročia snažil, aby jeho režim vyzeral, že je silný. Lenže zo dňa na deň sa situácia zmenila a zrazu tak nepôsobí: dnes vidíme, že má vážne problémy.

Prigožinovu rebéliu sa podarilo zastaviť, ale som presvedčený, že ak by bol na jej čele ktokoľvek iný, už by bolo po ňom. Prigožinov čas je zrejme takisto obmedzený, ale Putin si pravdepodobne vyhodnotil, že je preňho naďalej dôležitý. V tejto chvíli ho potrebuje predovšetkým na budovanie vzťahov s africkými krajinami, kde pôsobia jeho žoldnieri.

Zdá sa mi však, že epizóda s Prigožinom bola pre Putina a členov ruskej elity veľkým šokom. Ešte stále toho veľa nevieme, ale môžeme pozorovať, že Putin sa v zákulisí snaží opäť si vybudovať dôveru. Je to len moja špekulácia, ale zdá sa mi, že presne to sa snažil docieliť predtým len ťažko predstaviteľným rozhodnutím

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie