Denník N

To, čo zdieľam, oslovuje najmä idiotov. Tvorcovia vravia, ako zarábajú na politických videách na YouTube

Ukážka obsahu z anonymných kanálov na YouTube
Ukážka obsahu z anonymných kanálov na YouTube

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

„Robert Fico jedným dychom ‚zničil‘ celú bývalú vládu, špeciálne si podal Borisa Kollára.“ 25-tisíc prehratí.

„Chmelár na rovinu a bez servítky: Obávam sa, že pripravujú prevrat.“ 82-tisíc prehratí.

„Kaliňák reaguje na situáciu v polícii. Taký náklad prezidentka ešte nezažila.“ 42-tisíc.

„Ján Baránek odhalil plány prezidentky? Prečo nekandiduje a čo chystá po voľbách?“ 52-tisíc.

Toto sú titulky videí, ktoré v lete na YouTube zverejnili anonymné kanály. Ich autori preberajú vyjadrenia politikov a vybraných komentátorov, robia z nich jednoduché klipy, ktoré majú veľkú sledovanosť.

Tieto kanály propagujú najmä politikov strany Smer a hnutia Republika. A vďaka tomu, ako funguje YouTube, dobre zarábajú.

„Nie je náročné čítať myšlienkové pochody jednoduchým zmanipulovaným ľuďom, ktorí sú tvoji pešiaci na šachovnici a prinášajú ti nadštandardný príjem,“ vraví jeden z tvorcov takýchto videí.

„Niekedy ma aj ľudsky mrzí, že vyjde nejaké video, s ktorým osobne nesúhlasím,“ pridáva sa ďalší youtuber. Sám vraví, že politikom neverí, a pripúšťa, že jeho videá môžu ovplyvniť ľudí. Napriek tomu zverejňuje aj nepravdivé tvrdenia politikov, lebo chce, aby jeho kanál rástol. „Šírime názory politikov a neviem, či by sme mali mať výčitky, že na tom zarobíme,“ dodáva.

Kanál Politikum

Autori sa skrývajú

Jedným z prvých anonymných politických kanálov je Politika SK. Vznikol v roku 2017 a jeho videá dosiahli už dohromady viac ako 4,3 milióna videní. O necelé dva roky vytvoril autor tohto kanála ďalšie dva účty na YouTube – Politikum a Reporter Online SK.

Politikum sa stal v počte fanúšikov najúspešnejším kanálom v tejto kategórii, má takmer 80-tisíc odberateľov. Z kanála boli nedávno vymazané stovky videí, a preto má v štatistikách na YouTube uvedených len 3,2 milióna videní. Avšak spolu s odstránenými videami dosiahol kanál v apríli 35-miliónovú sledovanosť. Odvtedy kanálu pribudli milióny ďalších videní.

„Kanál je anonymný, pretože neprezentujem vlastné názory, len názory samotných politikov a nevidím dôvod sa pod to podpisovať vlastným menom,“ vysvetlil vlani pred Denník N autor kanálov Politikum, Politika SK a Reporter Online SK.

Ani autor ďalšieho youtubového kanála s názvom Politika na Slovensku nechce prezradiť svoju totožnosť. „Kanál je anonymný, pretože časom som si uvedomil, že to, čo zdieľam, oslovuje najmä idiotov,“ vysvetľuje. Nevie, ako by jeho okolie hodnotilo, že na Youtube produkuje takéto politické videá.

„Ja som len našiel dieru v systéme, ktorá zarába peniaze,“ vraví. Jeho slová o zarábaní však treba brať s rezervou – sám

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Google

Hoaxy a propaganda

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie