Denník N

Vidíme náznaky novej častice alebo sily? Na to je priskoro, reaguje fyzik Dado na meranie Fermilabu

Kmitanie miónov vedci skúmali v magnete v tvare prstenca s priemerom asi 15 metrov vo Fermilabe, ktorý sa nachádza neďaleko Chicaga v USA. Foto – Ryan Postel/Fermilab
Kmitanie miónov vedci skúmali v magnete v tvare prstenca s priemerom asi 15 metrov vo Fermilabe, ktorý sa nachádza neďaleko Chicaga v USA. Foto – Ryan Postel/Fermilab

Naozaj možno vo fyzike očakávať výnimočný objav alebo „bublina spľasne“ podobne ako v prípade domnelého supravodiča LK-99?

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V urýchľovači neďaleko Chicaga (Fermilab) vedci zistili, že elementárne častice zvané mióny sa nesprávajú tak, ako predpovedá súčasná fyzika.

Namerané odchýlky by podľa niektorých ľudí mohli byť spôsobené existenciou doteraz neznámej častice alebo sily.

Presnejšie meranie sa na žiadnom z urýchľovačov doteraz nevykonalo. V porovnaní s predošlým meraním zverejneným pred dvomi rokmi teraz vedci dosiahli dvojnásobnú presnosť. „To je samo osebe pôsobivé,“ vraví pre Denník N fyzik Tomáš Dado.

Vedec pôsobí na Technickej univerzite v Dortmunde a v CERN-e pracuje na jednom z experimentov zvanom ATLAS.

Nadšenie aj opatrnosť

Podľa niektorých fyzikov sme sa ocitli na prahu novej fyziky, ktorá by mohla prekonať medzery štandardného modelu.

No iní vedci – medzi nimi Tomáš Dado – sú opatrnejší. Dôvodom je napríklad to, že pri použití iných výpočtov nie je nameraná odchýlka taká veľká. „Považujem za unáhlené, ak sa povie, že vidíme náznaky novej častice alebo sily,“ povedal Dado, ktorého sme zastihli v CERN-e.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Prírodné vedy

Technológie

Veda

Teraz najčítanejšie