Denník N

Bol Charliem Sheenom amerického futbalu. Príbeh športovca, ktorý si zničil kariéru a takmer vzal život

Johnny Manziel v drese Clevelandu Browns. Foto - TASR/AP
Johnny Manziel v drese Clevelandu Browns. Foto – TASR/AP

Jeho otec v minulosti dúfal, že skončí vo väzení.

Dokumentárna séria Untold (v preklade Nevypovedané – pozn. red.) ponúka divákom Netflixu málo známe, no o to unikátnejšie športové príbehy.

V minulosti sme napísali napríklad o časti, ktorá opisovala najznámejšiu bitku v histórii basketbalovej NBA, alebo o tej, ktorej ústredným motívom bol hokejový klub vlastnený mafiánom a riadený jeho 17-ročným synom.

Streamovacia služba začala nedávno uverejňovať tretiu sériu a veľký ohlas vyvolal príbeh hráča amerického futbalu Johnnyho Manziela. Bývalý talentovaný quarterback má dnes 30 rokov a mohol byť hviezdou NFL, ibaže nechcel.

Manziel sa stal v Spojených štátoch slávnym ešte ako univerzitný hráč, no jeho životný štýl bol nezlučiteľný s kariérou profesionálneho športovca. Futbalisti alebo hokejisti, ktorých na Slovensku ľudia vnímajú ako premrhané talenty, sú oproti Manzielovi slabý odvar.

72-minútový dokument je príliš krátky na to, aby zachytil všetky jeho výstrelky, no poskytuje aspoň základný pohľad na život športovca, ktorý si zničil kariéru a takmer aj život – vo filme hovorí, že ten mu zachránilo zlyhanie zbrane pri pokuse o samovraždu.

Denník The Guardian nazval Manziela „Charliem Sheenom amerického futbalu“ a napísal o ňom, že skutočnou tragédiou jeho života nie je to, že nenaplnil svoj športový potenciál, ale že dodnes žije v minulosti.

Ako sa zrodil Johnny Football

Univerzitné súťaže pod hlavičkou organizácie NCAA sú pre nádejných amerických športovcov častou a vyhľadávanou cestou k profesionálnej kariére. Pokým však súťažia za školu, musia mať status amatérov a za svoje výkony nesmú zarobiť ani cent.

V roku 2012 sa však na Univerzite Texas A&M zjavil hráč amerického futbalu, ktorý nosil rolexky a do školy sa vozil na drahých autách.

Keď to začalo byť podozrivé, prišiel s geniálnou výhovorkou, ktorú vymyslel jeho najlepší kamarát a ktorú akceptovala aj verejnosť: drahé veci má vraj preto, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Seriály

Tipy na filmy a seriály

Kultúra, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie