Denník N

Reportéri Denníka N: Zafungujú na voličov mačičky, antisemita či staré fiatky?

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Je veľmi ťažké povedať pozitívnu správu, keď sa aj tento týždeň ukázalo, že klamári, mafiáni a podvodníci ovládli verejný priestor a nehovorí sa o tom, čo napáchali, hovoria v podcaste V redakcii reportéri Denníka N Mária Benedikovičová a Dušan Mikušovič.

Netrestný námestník generálneho prokurátora Jozef Sedlák zrušil podľa paragrafu 363 obvinenie Robertovi Kaliňákovi v prípade dorovnania platu bývalého šéfa finančnej správy Františka Imreczeho. Prečo to nebolo štandardné rozhodnutie? 

Benedikovičová: Hovorí to špeciálna prokuratúra, ktorá od zimy vyšetruje podozrenia, že Robert Kaliňák a oligarcha blízky Robertovi Ficovi Jozef Brhel sú podozriví z podplácania, a teda z dorovnávania platu Františkovi Imreczemu. Zdá sa jej neštandardné, že doteraz generálna prokuratúra rozhodovala na základe originálu spisu, no v Kaliňákovom prípade si vystačili s overenou fotokópiu, ktorú si zohnali od Najvyššieho súdu. Generálna prokuratúra ešte predtým urgovala špeciálnu prokuratúru, od ktorej chcela originál spisu. Špeciálna prokuratúra teraz hovorí, že také niečo ešte nezažila a vymyká sa to zaužívaným pravidlám.

Na generálnej prokuratúre sa zrejme ponáhľali, rozhodnutie padlo na poslednú chvíľu – iba tri dni pred tým, ako vypršala zákonná lehota na to, aby sa mohol v prípade Kaliňáka použiť tento paragraf. Špeciálna prokuratúra vzniesla asi najvážnejšiu pochybnosť, či vôbec Kaliňák mohol byť zbavený obvinenia cez paragraf 363. Dve podania na konanie podľa tohto paragrafu dal v čase, keď s nimi nemohol reálne nič dosiahnuť, nemohlo sa o nich rozhodovať. Generálna prokuratúra ich posunula súdu, čo znamená, akoby boli vybavené. Tretie podanie od Roberta Kaliňáka neprišlo. Zato prišli spomínané neštandardné kroky generálnej prokuratúry.

Aké sú argumenty prokurátora Sedláka? 

Benedikovičová: Kľúčová je výpoveď Františka Imreczeho, podľa ktorej ho Kaliňák ako minister vnútra za Smer poslal za oligarchom Jozefom Brhelom, aby si dohodol kompenzáciu platu. Na čele finančnej správy mal totiž zarábať oveľa menej ako v súkromnej firme, kde dovtedy pôsobil. O to sa pri obvinení Kaliňáka opiera polícia.

Námestník Maroša Žilinku teraz tvrdí, že toto obvinenie bolo nejasné, pretože sa z neho nedozvedel, na základe čoho vyšetrovateľka vydedukovala, že práve Kaliňák mal zorganizovať toto podplácanie Imreczeho. Keďže sa mu obvinenie zdalo zmätočné a nejasné, dal za pravdu Kaliňákovi, že nemal šancu účinne sa brániť, lebo akoby nevedel, čoho sa mal dopustiť.

Jozef Brhel zostal v tejto kauze obvinený. Prečo sú aj tak pochybnosti? 

Benedikovičová: Najvážnejšia pochybnosť zo strany špeciálnej prokuratúry sa týka toho, či vôbec Kaliňáka mohli zbaviť obvinenia, keďže neprišlo tretie podanie. A keď generálny prokurátor Maroš Žilinka dostal otázku, čo si o tom myslí, žiadne vysvetlenie neposkytol. Iba odkázal, že on cez médiá nebude diskutovať so špeciálnou prokuratúrou a treba rešpektovať rozhodnutie jeho námestníka Jozefa Sedláka. Takáto odpoveď nevzbudzuje dôveru.

Kaliňák je sedmička na kandidátke Smeru do parlamentných volieb. Ako vyzerá politická kampaň tejto strany?

Mikušovič: Robert Fico si dokáže vybojovať mediálny priestor a už roky má výborný cit pre témy. Vie vycítiť, čo Slovákov aktuálne ohrozuje, a dokáže ten problém správne nafúknuť. Typickým príkladom je rast úrokových sadzieb na hypotékach. Hrozí, že ľuďom porastú splátky, a Fico to dokáže nafúknuť do podoby, že budú prichádzať o byty, čo ani podľa premiéra Ľudovíta Ódora v skutočnosti nehrozí. Má talent urobiť z problému veľkú hrozbu a predať to ľuďom. Navyše má cit a talent pre to, aby dokázal prísť s riešením, ktoré je pomerne jednoduché a ľudia ho pochopia.

Navrhuje bonifikáciu hypoték o tri percentuálne body. Ak má niekto sadzbu dve percentá a hrozí, že bude mať päť percent, tak Fico hovorí, že štát to o tie tri percentuálne zníži. Je to pochopiteľnejšie riešenie než to, čo má napríklad Jozef Mihál (Demokrati), ktorý hovorí o niečom oveľa komplikovanejšom, napríklad v podobe zvýšenia daňového bonusu. Progresívne Slovensko hovorí o predĺžení splátok. To sú ťažko uchopiteľné veci.

Fico tam navyše ešte dokáže zakomponovať to, čo je pre politický marketing dôležité – nepriateľa. Sú ním zlé banky, ktoré na tom ryžujú. Stratégiu Smeru dobre vyjadrujú aj ich aktuálne bilbordy so sloganom „Stabilita, poriadok, sociálne istoty“. Fico dobre cíti, že po troch rokoch veľkých kríz – vojny na Ukrajine, pandémie a nestabilnej vlády – ľudia zabudli na to, čo sa tu stalo v roku 2018 a 2019, zabudli na kauzy a nostalgicky spomínajú na rok 2017, keď bolo všetko minimálne na povrchu pokojné, nič dramatické sa nedialo, nezdražovalo sa… Ale vieme, že tu nebolo fajn, napríklad zdravotníctvo bolo v zlom stave už v roku 2017.

Iveta Radičová v diskusii s Braňom Závodským povedala, že ona uznáva košickú agentúru Vox Politico. My zverejňujeme len prieskumy Focusu, AKO a Ipsosu. Čo je Vox Politico? 

Mikušovič: My sme

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a na najväčších podcastových platformách a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie