Denník N

Záchranca planéty či cynický diktátor Elon Musk: preváži u najbohatšieho muža sveta to dobré alebo to zlé? (profil týždňa)

Najbohatší muž planéty Elon Musk. FOTO - TASR/DenníkN
Najbohatší muž planéty Elon Musk. FOTO – TASR/DenníkN

Americký miliardár pomáhal Ukrajine, aby ju vzápätí podrazil pre obavy z Ruska. Kritici mu vyčítajú, že pomáha konšpirátorom po celom svete získať späť stratenú pozornosť.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Medzi fanúšikmi má povesť génia, vizionára či dokonca muža, ktorý jedného dňa zachráni ľudstvo.

Ďalší, a nie je ich málo, ho zase otvorene nazývajú idiotom, hoci jeho IQ odhadujú na úrovni 155, čo znamená, že je naozaj géniom.

No dnes 52-ročný najbohatší muž planéty Elon Musk vzbudzuje oprávnené obavy o to, či predsa len už nemá príliš veľkú moc.

Ukázalo sa to vlani, keď za astronomických 44 miliárd dolárov (asi dva slovenské štátne rozpočty) kúpil sociálnu sieť Twitter a nahnal do nej opäť konšpirátorov, rasistov či šíriteľov konšpiračných teórií a falošných správ. Francúzsky Le Monde ho preto označil za „záchrancu hoaxerov“.

Muskovo impérium od začiatku ruskej invázie z februára 2022 ovplyvňuje aj vojnu na Ukrajine – vďaka projektu satelitného internetu Starlink, ktorý používa armáda aj na komunikáciu s vojenskou technikou a ktorá podľa najvyšších ukrajinských predstaviteľov zachránila už tisícky ukrajinských životov.

Musk dnes nie je len svetovou celebritou áčkovej kategórie s majetkom odhadovaným na astronomických 230 miliárd dolárov, čo z neho v súčasnosti robí najbohatšieho človeka planéty. Medzi miliardármi je zároveň jedným z mála, s ktorým nerokujú len jeho obchodní partneri, ale ako ukazuje aj prípad Ukrajiny, rovno celé štáty. Aj to svedčí o tom, že je viac než len „bežným“ miliardárom.

Pohnuté detstvo a nenávidený otec

Extrémne bystrý, zároveň plachý, občas šikanovaný, ale aj priateľský. Tak Muska charakterizujú ľudia, ktorí ho poznajú od mladosti a pohybovali sa v jeho najužšom okruhu.

Samotný Musk tvrdí, že detstvo nemal najšťastnejšie, najmä pre napäté vzťahy s otcom, juhoafrickým milionárom Errolom Muskom.

Keď mal Elon deväť rokov, musel sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Profil týždňa

Vojna na Ukrajine

X/Twitter

Svet

Teraz najčítanejšie