Denník N

Komentátor a agent Juck: Zmienka o Orbánovi do prenosu RTVS nepatrí. Zároveň sa vytvára otázka, či sme o toľko chudobnejší

Alfonz Juck. Foto - TASR
Alfonz Juck. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Alfonz Juck patrí v globálnom meradle k najuznávanejším atletickým odborníkom. Je manažérom elitných atlétov aj mítingov Zlatá tretra, PTS či Banskobystrická latka. Vrcholné atletické podujatia komentuje pre RTVS; platiť to bude aj o majstrovstvách sveta, ktoré sa v Budapešti začínajú v sobotu. Dočítate sa:

  • prečo podľa neho zmienka o Viktorovi Orbánovi do športového prenosu nepatrí;
  • ako ho prekvapila Viktória Forster a aké má šance na MS;
  • ako atlétom môže pomôcť k olympiáde Instagram;
  • o technologickom dopingu aj o dopingu v Keni;
  • ako objavil Usaina Bolta, ktorého ešte nikto nepoznal.

Je organizovanie majstrovstiev sveta naozaj takým veľkým úspechom maďarskej športovej diplomacie, keď Budapešť kandidovala ako jediná?

Je naozaj veľká vec, že sa Maďarsku podarilo vygenerovať financie na také podujatie. Aj keď treba povedať, že ide o verejné zdroje, ale išli za tým úmyselne. Maďarsko má v atletike veľkú tradíciu, aj funkcionársku – István Gyulai bol dlhé roky sekretár medzinárodnej federácie – a majstrovstvá sveta boli ich dlhodobý cieľ.

Zároveň treba správne interpretovať to, že Budapešť kandidovala ako jediná. Dnes sa ide inou cestou ako v minulosti. Už to nie je úplne tak, že sa prihlásia viacerí kandidáti a z nich sa potom vyberá. Svetová atletika sa snaží v predstihu zadefinovať, ktorý kontinent bude mať prioritu, a potom skúma možných kandidátov. Takto sa bez klasického kandidátskeho procesu usúdilo, že Budapešť bude najvhodnejší kandidát, ktorý tak zostal jediným.

Svetová atletika tento prístup použila prvýkrát a snaží sa ho aplikovať aj Medzinárodný olympijský výbor. Cieľom je ušetriť vysoké finančné náklady na kandidatúru.

Napriek tomu sa zdá, že nebyť režimu Viktora Orbána, ktorý má znaky autokracie, šampionát by v Maďarsku nebol. V štandardnej verejnej debate by 658-miliónový štadión zrejme neprešiel. Ako sa na to pozeráte?

V športe zažívame viac podobných situácií a ťažko sa mi ich hodnotí. Do istej miery môže šport dokonca pomôcť, pretože dokáže negatívne veci zjemňovať, no je pravda, že prostredníctvom neho sa režimy snažia prezentovať v odlišnom svetle, v akom naozaj sú. Napríklad sa nedávno skončila univerziáda v čínskom meste Chengdu, dopadla výborne a všetci, aj naši, keď sa vrátili, hovorili, ako to bolo perfektne zorganizované. Ale ďalšie otázky, ktoré sa objavujú v súvislosti s touto krajinou, zanikajú.

Treba však chápať aj to, že ak ide o globálne športové akcie, jednotlivé odvetvia sa tak musia správať a striedať dejiská podujatí. Najbližšia univerziáda bude napríklad v Nemecku, čo je klasická európska krajina, čo považujem za dobrý signál.

Veľké atletické podujatia komentujete na RTVS. Patrí do verejnoprávneho vysielania vysvetlenie, že Maďarsko vďačí za šampionát režimu, ktorý nie je úplne demokratický?

Myslím si, že nie. Pri prenose je zameranie na športovcov a ich výkony. Samozrejme, základná informácia o tom, koľko stál štadión a kto sa podieľal na výstavbe, musí odznieť. Zároveň sa však vytvára otázka a výzva pre nás na Slovensku. Sme o toľko

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Atletika

MS v atletike

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie