Denník N

High 5ive: Ten deň, keď vznikol hip hop. Kultúra bítov a ulice má päťdesiat rokov

Otec hip hopu DJ Kool Herc v roku 2006. Foto - Richard Alexander Caraballo
Otec hip hopu DJ Kool Herc v roku 2006. Foto – Richard Alexander Caraballo

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

*

Bol večer 11. augusta 1973 a na prízemí „výškováku“ v Bronxe sa konala párty. Vtedy osemnásťročný Clive Campbell alias DJ Kool Herc bol dobre pripravený a vytiahol svoju novú techniku. Platne mal v dvoch kópiách, takže mohol z jednej pustiť inštrumentálnu časť a opäť na ňu rovnako nadviazať z druhej. A tak dookola.

Do vzniknutého rytmického prúdu cez mikrofón verbálne podkuroval obecenstvo. A hip hop bol na svete. Dnes má teda táto globálna kultúra päťdesiat rokov. Na rozdiel od nasledovníkov, ako boli Grandmaster Flash či Afrika Bambaataa, sa Herc nevydal na cestu kariéry. Listujem si v knihe Rap Attack a pred očami sa mi roztáčajú dejiny.

*

Niekedy história nie je taká jasná, pretože jej stopy zmizli pod nánosmi času. Musia sa potom nájsť nejakí archeológovia, ktorí stratené artefakty opäť dostanú na svetlo. To je aj prípad ukrajinského hudobného vydavateľstva Muscut a špeciálne jeho sublabelu Shukai. Stanovili si úlohu dolovať stratenú hudbu zo 60. až 90. rokov.

Hudba pre televíziu či film a záznamy nahrávok alternatívnej scény a outsiderských autorov. Už na prvé počutie ostanem visieť pri hudobníčke a speváčke Svitlane Nianio. Jej nahrávky z 90. rokov opäť plávajú na povrch a znejú úplne nadčasovo. Totálnou chimérou je Olexandr Jurčenko so svojou zvláštnou vážnou hudbou. Tip!

*

A pokračujme ešte na okrajoch hudby. David Sulzer je profesor psychiatrie, neurológie a farmakológie. Špecializuje sa na autizmus a Parkinsona. Večer po práci sa mení na Davida Soldiera. Hudobníka. Je úzko spätý s newyorskou scénou, na zozname jeho spoluprác stoja John Cale, David Byrne či Laurie Anderson.

Pre Sulzera neznamená experiment len kríženie žánrov. Ale aj prepájanie človeka so zvieratami. Sem patrí jeho práca s Thai Elephant Orchestra, čo je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

High 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie