Denník N

Ak nevydržia, vytrú s nimi podlahu, vraví študent bystrického gymnázia

Ilustračné foto - tasr
Ilustračné foto – tasr

Gymnázium Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici funguje v núdzovom režime. Učí trinásť zo 63 pedagógov. Štrajkujúci avizovali, že by chceli vydržať týždeň, potom sa možno vrátia.

Mária Sochorová odučila ráno prvú hodinu. Počas niekoľkominútovej prestávky stihla vybaviť telefonát, prehodila pár slov so zástupkyňami, ktoré pracovali na niečom koncepčnom, a ponáhľala sa na druhú hodinu. Je riaditeľkou Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici a dnes nič nebolo v škole ako inokedy.

Učia trinásti, triedy majú študijné voľno

Gymnazisti mali mať pôvodne fyziku, ale učili sa podľa upraveného „štrajkového“ rozvrhu dejepis. Ani riaditeľka neučí v obvyklom režime v tomto čase.

„Dnes som učila mimoriadne,“ povedala a ani nezdôvodňovala prečo.

V pondelok prišlo do práce trinásť zo 63 učiteľov. Viac ako dve tretiny z nich sa pridali k časovo neobmedzenému štrajku Iniciatívy slovenských učiteľov, zvyšok je práceneschopný alebo ošetruje člena rodiny.

Video: Dav učiteľov na bratislavskom námestí: My vydržíme
autor: Martina Pažitková

Na najkvalitnejšom a najväčšom gymnáziu v Banskobystrickom samosprávnom kraji (INEKO) je všetko mimoriadne. Klasický rozvrh vystriedal náhradný štrajkový, každá trieda je v škole len raz za tri dni, dočasný skrátený rozvrh majú nastavený zatiaľ do stredy. Situácia sa môže meniť. Štrajkovať môžu aj dlhšie, ako je avizovaný týždeň, ale niektorí sa môžu vrátiť skôr. Jediné, čo funguje tak ako pred pondelkom, je kancelária vedenia, školská jedáleň a vrátnica.

„Učíme sa inak, ale učíme sa. Už aby sme mali študijné voľno,“ zasmial sa gymnazista na chodbe.

Pri otázke, čo si myslí o štrajku učiteľov, sa pozrel na chvíľu niekde do stropu a vážne povedal: „Určite je to postoj, ale ak nevydržia, vytrú s nimi podlahu. Ja keby som štrajkoval…, ale nie. Vôbec netuším, čo by som urobil,“ krúti hlavou.

Gymnázium Tajovského má vyše 740 študentov a momentálne trinásť učiteľov, preto je každá trieda v škole len raz za tri dni. Zvyšné dva dni majú gymnazisti domáce študijné voľno so zadanými úlohami.

Pedagógovia presunuli utorkovú klasifikačnú poradu na piatok a uzavreli známky. Vysvedčenia sú pripravené. Termíny prípadných komisionálnych skúšok predĺžili.

Riaditeľkin druhý štrajk

Pre Máriu Sochorovú ide už o druhý štrajk vo vedúcej funkcii. Prvý, jednodňový, absolvovala, hneď ako sa stala riaditeľkou v roku 2012. Vtedy štrajk organizovali a podporovali aj Ondekove učiteľské odbory.

Riaditeľka nekomentovala štrajk svojich učiteľov, ale na internetovej stránke školy sa objavila informácia kolegov, pedagógov.

„Záleží nám na zlepšovaní kvality výchovy a vzdelávania v našej krajine a prajeme si, aby tieto hodnoty zostávali prioritou aj pre budúcnosť. Viacerí z nás sa rozhodli demonštrovať svoj postoj vyjadrením podpory iniciatíve formou aktívnej účasti na avizovanom štrajku.“

Ďalšie útoky na našu redakciu: Kaliňák po večeroch číha na Leška, Smer žaluje Martina M. Šimečku. Denník N v sledovaní každého kroku vlády nepoľaví, ale ak má pre vás práca našich novinárov a novináriek väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete prispieť na ich prácu a obranu v sporoch darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Protesty učiteľov

Slovensko

Teraz najčítanejšie