Denník N

Môže sa v Afrike začať nová svetová vojna?

Plagát na podporu prezidenta Bazouma. Foto - TASR/AP
Plagát na podporu prezidenta Bazouma. Foto – TASR/AP

Rusko podporou prevratu v Nigeri opäť dokazuje, že svoj boj proti Západu vníma ako globálnu vojnu, i keď ešte nebola vyhlásená.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je komentátor Bloomberg Opinion

Aktuálnu situáciu v Nigeri si môžete predstaviť rôznymi spôsobmi. Možno ju vnímať ako zahanbujúcu, ale aj ako zlovestnú a katastrofickú, dokonca apokalyptickú.

Zahanbujúca je preto, že prevrat z 26. júla predstavuje úder pre bezradný Západ: ani bývalá nešťastná koloniálna veľmoc Francúzsko, ani slabnúca superveľmoc USA nič podobné nečakali. Zlovestná je preto, že pre Rusko a Čínu ide o neočakávané šťastie, pretože súperia so Západom o vplyv v tomto regióne i vo svete. Potenciálne katastrofálne je to preto, že ide o prekážku v boji proti džihádistickému terorizmu a nekontrolovanej migrácii. A apokalyptické by to mohlo byť, ak by šlo o skĺznutie do svetovej vojny.

A to všetko preto, že sa nejaký generál dopočul, že by ho mohli vyhodiť, a on sa preto namiesto toho rozhodol zosadiť lídra, ktorého mal chrániť. Žiadna ideológia či geopolitika, žiadna svetová potravinová kríza, ale tento personálny problém bol bezprostrednou príčinou prevratu v Nigeri, v poradí piateho od získania nezávislosti od Francúzska v roku 1960.

Je jasné, čo sa stane

Od roku 2020 prebehlo v tomto regióne už viac ako pol tucta pučov: dva v Mali a Burkine Faso a ďalšie v Guinei a Sudáne. V týchto krajinách od Atlantiku po Červené more odvtedy vládne chaos. Ak na zemi existuje peklo, je ním Sahel, oblasť vyprahnutých saván južne od Sahary.

Onen nigerský generál sa volá Abdourahamane (Omar) Tchiani. Ako veliteľ prezidentskej stráže mal chrániť prezidenta Mohameda Bazouma zvoleného v roku 2021, ktorý bol cenným americkým spojencom v Saheli. Ale v čase, keď Bazoum premýšľal o tom, že nahradí Tchianiho, generál so svojou chuntou tomu predišiel. Bazoum utiekol cez chodbu zo svojej kancelárie do bezpečnej miestnosti. Ukrytý prosí vonkajší svet o pomoc, dokonca telefonicky diktoval svoj komentár pre Washington Post.

Ak sú prevraty v Burkine Faso a Mali typickým príkladom, je jasné, čo sa stane ďalej. Nigerská chunta z krajiny vykopne francúzske a americké jednotky, ktoré tam sú stále umiestnené, a vrhne sa do náručia ruského prezidenta Vladimira Putina a Jevgenija Prigožina, veliteľa Vagnerovej skupiny, neľútostnej ruskej žoldnierskej armády. Keď prebiehal nigerský puč, Putin hostil v Petrohrade ďalších poddajných afrických lídrov a nútil ich, aby podporili alebo aspoň neodporovali jeho vojne proti Ukrajine.

Len ďalšia frontová línia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie