Denník N

Gašpar už je na slobode. Podľa polície sa prihováral za Širokého aj Výboha

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Smer od zadržania svojej deviatky na kandidátke Tibora Gašpara hovorí o útoku na opozíciu. Po jeho prepustení lídri strany hovoria o zlyhaní polície a odvolaní policajného prezidenta Štefana Hamrana.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, ktorý kandiduje za Smer do parlamentu, bude stíhaný na slobode. Prokurátor špeciálnej prokuratúry nevyhovel návrhu vyšetrovateľa, ktorý pre neho žiadal väzbu.

Gašpara prepustili po takmer dvoch dňoch strávených v policajnej cele. Na slobodu sa dostal v nedeľu skoro ráno, okolo druhej. Gašpar sa po prepustení na Facebooku poďakoval všetkým, ktorí ho v uplynulých dvoch dňoch podporovali.

Národná kriminálna agentúra zadržala deviatku z kandidátky Smeru v piatok nadránom. Strana na čele s predsedom Robertom Ficom pre to zorganizovala dve tlačové besedy. Expremiér hovoril o útoku na opozíciu.

„Som nesmierne rád, že ste kričali so mnou, lebo by im to opäť prešlo, keby sme sa neozvali,“ reagoval v nedeľu ráno Gašpar. Na jeho podporu chodili v sobotu priaznivci Smeru pred budovu policajného prezídia, kde ho zadržiavali, a zapaľovali tam sviečky.

Pripomenulo to začiatok roka 2021, keď takto chodili zapaľovať sviečky Gašparovmu nástupcovi vo funkcii policajného prezidenta Milanovi Lučanskému, ktorý zomrel na následky samovraždy spáchanej vo väzobnej cele.

Gašpar je na slobode, Bödör na dovolenke a expolicajtovi Stahlovi hrozí väzba

Gašpar bol vo väzbe aj v tom čase. NAKA ho prvýkrát zadržala v novembri 2020 v rámci akcie Očistec. A aj najnovšie obvinenie súvisí s touto kauzou. Okrem Gašpara teraz obvinili aj bývalého vyšetrovateľa Romana Stahla.

Aj pre neho policajný vyšetrovateľ žiadal väzbu. V tomto prípade mu prokurátor vyhovel a podal návrh na Stahlovo väzobné stíhanie na Špecializovaný trestný súd.

Sudca pre prípravné konanie Ján Hrubala v nedeľu podvečer rozhodol, že Stahl do väzby nepôjde. Skonštatoval však dôvodnosť trestného stíhania obvineného. Prokurátor voči rozhodnutiu podal sťažnosť, o ktorej Najvyšší súd rozhodne 21. augusta.

Stahl zo súdu odišiel mlčky, zakrýval si tvár. Jeho advokát Namir Alyasry nepovedal, či jeho klient začal spolupracovať a či sa priznáva. Dôvodom väzby, ktorú pre neho žiadal prokurátor, má byť nahrávka z minulosti. Stahlovi hrozí v prípade uznania viny 10 rokov, Bödörovi s Gašparom nanajvýš päť rokov.

Okrem Gašpara a Stahla NAKA obvinila ešte aj nitrianskeho oligarchu Norberta Bödöra. Toho však v piatok nezadržali, pretože je na dovolenke v zahraničí. Advokát Marek Para avizoval, že jeho klient sa chce vrátiť a vypovedať. Vypovedať by mal začiatkom týždňa, v pondelok alebo v utorok, hovoril Para.

V utorok však na súde pokračuje pojednávanie v kauze Dobytkár, kde je Bödör jedným z obžalovaných. Aj v tej kauze ho zastupuje Para, ako aj exminister vnútra Robert Kaliňák. Obaja zastupujú teraz aj Gašpara.

Tibor Gašpar so svojimi obhajcami, exministrom vnútra Robertom Kaliňákom a Marekom Parom po prepustení zo zadržania. Foto FB Smer

Ide o najmenej 110-tisíc eur

Práve s vyšetrovaním kauzy Očistec, v ktorej už bola podaná aj obžaloba, súvisí aj najnovšie obvinenie. Gašpar s Bödörom sú obžalovaní pre podozrenia, že stáli v čele organizovanej skupiny, ktorá zneužívala políciu na politické, ale aj obchodné záujmy. Spolu s nimi sú v kauze obžalovaní aj ďalší bývalí policajní funkcionári.

Policajný exprezident spolu so svojím príbuzným Bödörom sú podozriví, že vytvorili sieť „spriaznených vyšetrovateľov“, ktorí konali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bödörovci

Smer

Tibor Gašpar

Slovensko

Teraz najčítanejšie