Denník N

Pavel Malovič: Umrieť sa dá z dopingu aj inak. Hráč sa chválil, že si dá dva brufeny a energeťák

Ilustračné foto. Foto N - Peter Kováč.
Ilustračné foto. Foto N – Peter Kováč.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Mal som aj hráča, ktorý bol závislý od voltarenu, vraj sa po ňom cítil uvoľnene,“ hovorí v rozhovore známy slovenský športový lekár a dopingový komisár Pavel Malovič.

Vysvetľuje, prečo by zakázal energetické nápoje ľuďom mladším ako 18 rokov; spomína na to, ako Maradonu nechytili na kokaín, ale na kvapky do nosa, a ako futbalisti závislí od fajčenia nevydržia bez cigarety ani dopingovú kontrolu.

Čo sa dočítate v texte:

  • V čom bol Peter Dubovský podobný Lionelovi Messimu?
  • Prečo Malovič vraví, že úmrtia mladých cyklistov môžu súvisieť s experimentovaním s preparátmi?
  • Na čo je dobré využiť „modrú pilulku“ vo výške 3000 metrov nad morom?
  • Aké negatívne účinky na telo majú energetické nápoje a čo je ich najväčší problém?
  • Aké negatívne účinky na telo majú nikotínové vrecúška a sú problémom pre srdce?
  • Aké bizarné závislosti a kombinácie preparátov Malovič vo svojej kariére riešil?

Futbalové sezóny sa neustále predlžujú, na čo sa sťažujú hráči, tréneri aj kluby. Je čoraz viac dôležitých súťaží a ubúdajú aj prípravné reprezentačné zápasy. Mnohí odohrajú za sezónu aj 60 či 70 zápasov. Ako sa na to pozeráte?

Snaha znížiť počet zápasov tam v súčasnosti je. Nie je v poriadku, koľko sa hrá. Dám vám jeden príklad: To, že boli majstrovstvá sveta vo futbale v Katare v novembri, urobilo favoritov na titul Argentínu. Aspoň v mojich očiach.

Prečo?

Messi nebol unavený. Keby bol šampionát v júni, vylúčené, že by vyhrali. Napriek tomu, v akej nízkej intenzite Messi trénuje, po sezóne skrátka nevládze. Pamätám si na dianie spred pár rokov, keď pred jednými MS musel spať takmer každý deň do dvanástej hodiny. Mohli s ním robiť niečo až poobede. Na sústredenie pred letným šampionátom prišiel vždy taký unavený, že to nedopadlo dobre. Teraz v Katare boli v plnom „švungu“.

Nemá taká herná záťaž vplyv aj na srdce?

Ani nie. Pri nadmernej záťaži sa srdce skrátka naučí pracovať ekonomickejšie. Pokiaľ je srdce zdravé a nie sú v ňom nejaké nuansy, ktoré si trebárs nikto nevšimol, tak je aj futbalista zdravý. To však nevylučuje prílišnú amortizáciu kĺbových spojení a šľachových úponov, čo je najčastejší problém. Ani to však nie je taký častý jav u hráčov, ktorí dodržujú všetky regeneračné postupy. Nemôže sa stať, že len sa skončí tréning a takpovediac s mokrými vlasmi už sedia na káve. Musia tam zostať jednu či dve hodiny a regenerovať. Na to majú tréningové centrá.

Lionel Messi viditeľne trpel dva roky v PSG, po prestupe do Interu Miami vyzerá úplne inak. Čím to je?

Je to čisto o 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cyklistika

Futbal

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie