Denník N

Bieloruský denník: Hlad v Európe, kritici sú narkomani a Zelenskyj je bábka. Ako sa (ne)zmenila Lukašenkova propaganda

Ilustrácia – Aurélien Dumont/Pixabay
Ilustrácia – Aurélien Dumont/Pixabay

So začiatkom rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu sa Lukašenkovi propagandisti stali agresívnejšími.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Napriek masívnym represiám a zatýkaniam začali po zmanipulovaných voľbách Bielorusky a Bielorusi protestovať každú nedeľu proti režimu Alexandra Lukašenka. V ten istý deň nám píše svoj Bieloruský denník Maks z Minska. Vzhľadom na vyhrotenú situáciu, v ktorej sa ocitli miestni novinári, sme sa rozhodli, že nezverejníme jeho celé meno.

Štátna propaganda bola jedným z dôležitých nástrojov Alexandra Lukašenka ako pred 9. augustom, tak aj po ňom. Najmä po ňom, keď bolo treba vysvetľovať masívne zločiny režimu vo všeobecnosti a osobitne bezpečnostných zložiek. Vysvetliť, prečo USA, EÚ a ďalšie demokratické krajiny „zrazu“ ukladajú sankcie a žiadajú prepustenie politických väzňov, ktorí podľa Lukašenka v Bielorusku vôbec neexistujú.

A, samozrejme, následne bolo treba trojnásobne viac vysvetľovať, prečo je v Bielorusku všetko dobré a v Európe a USA zlé.

Čo sa nezmenilo: vedená opozícia, v Bielorusku je všetko v poriadku, vo svete je rozvrat

Už tri roky po sebe funguje štátna propaganda na troch hlavných tvrdeniach.

Po prvé, v Bielorusku je všetko v poriadku. Ceny nestúpajú, ľudia sú šťastní, zo strany Lukašenkovho režimu nedochádza k žiadnym zločinom a vo všeobecnosti on sám je ten najlepší prezident. O tom sa hovorí ako v autorských programoch, tak aj v spravodajstve. Úroda sa zbiera, továrne fungujú a všetko je stabilné na ceste k ešte svetlejším zajtrajškom.

Po druhé, v západnom svete je všetko zlé. Bezdomovci, rodič 1 a rodič 2, hlad a chudoba, v zime ľudia mrznú, protesty neutíchajú, nespokojnosť s demokraciou narastá. Približne takto opisuje krajiny EÚ a USA bieloruská štátna televízia.

Rovnako zlá ako Západ je aj bieloruská opozícia. Samozrejme, že ju ako bábky vedú Európa a USA. Je skorumpovaná, neváži si tradičné bieloruské hodnoty, kradne, pácha zločiny a vo všeobecnosti je skrátka zlá – tak vykresľujú jej obraz propagandisti. A ľudia, ktorí vyšli protestovať, sú buď skutoční zločinci a vždy nimi boli, alebo boli vystavení zlému vplyvu a nechali sa oklamať.

Po tretie, Bielorusko a Rusko sú spolu. Veselé príbehy o priateľstve oboch krajín sú klasikou bieloruskej štátnej propagandy. Len výnimočne sú obdobia, keď v ich vzťahu niečo nie je v poriadku. Iba Rusko chápe a podporuje, iba s Ruskom má Bielorusko budúcnosť – taký obraz sa vám naskytne pri sledovaní televízie.

Nové tvrdenia: Rusko je jediným spojencom, Ukrajina a Západ sú zaprisahaní nepriatelia Bieloruska

Čo sa zmenilo po tom, ako Rusko spustilo totálnu inváziu na Ukrajine?

Obsahovo sa rétorika veľmi nezmenila. Rusko je dobré, v Bielorusku je dobre, Európa, USA a teraz osobitne Ukrajina sú tí zlí. Opozícia naďalej chce „rozvrátiť“ krajinu a spôsobiť úpadok.

Po začiatku vojny sa k tým, ktorí sú ovládaní „kolektívnym Západom“, pridal aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý je vedený rovnako ako bieloruská opozícia. V demokratických krajinách sa situácia ešte zhoršila, lebo všetky peniaze vynakladajú na vojnu s Ruskom a v zime bez ruskej energie umrzli stovky, ak nie tisíce ľudí.

A Rusko je, samozrejme, výlučne predstaviteľom dobra, útočí len na vojenské ciele a vo všeobecnosti bojuje proti neonacizmu, ktorý práve na Ukrajine mimoriadne výrazne vzrástol.

Úplný nezmysel, však?

O tom všetkom sa však neustále každý deň hovorí na obrazovkách bieloruskej štátnej televízie. Áno, na prvý pohľad sa zdá, že ide o rozprávku, ktorej nikto neuverí. Predstavte si však, že každý deň pozeráte len takéto správy a tolkšou. A nemôžete si na vlastné oči overiť, či to, čo hovoria o Európe a Ukrajine, je pravda alebo nie.

Už sa to nezdá až také neuveriteľné, však?

Žiaľ, propaganda zaberá. Áno, väčšina Bielorusov aj po troch rokoch represií a klamstiev stále chce demokratickú zmenu a slobodu. Je však veľmi dôležité brániť sa štátnej propagande šírením čestných informácií. S tým pomáhajú nezávislé médiá, blogeri aj bežní ľudia so sledovateľmi na sociálnych sieťach.

Bieloruskú štátnu propagandu charakterizujú nenávistné prejavy, výzvy na násilie voči Lukašenkovým odporcom a ospravedlňovanie zločinov ruskej armády. Niektorí moderátori a šéfovia štátnych médií sú už na sankčných zoznamoch EÚ a USA. A v Novom Bielorusku – keď do krajiny príde sloboda a demokracia – sa takisto budú musieť v súlade so zákonom zodpovedať za svoje zločiny.

Týždeň v Bielorusku
v číslach, slovách a represiách

Koľko je v Bielorusku politických väzňov k 9. augustu 2023

Bieloruskí aktivisti za ľudské práva uznali v Bielorusku za politických väzňov 1494 ľudí na základe údajov centra pre ľudské práva Viasna. Samozrejme, zďaleka nejde o všetkých Bielorusov, ktorí sú uväznení z politických dôvodov, pretože nie o každom sa vie a niektorí politickí väzni si takýto status z rôznych dôvodov neželajú.

Zástupkyňa pre sociálne otázky Oľga Gorbunovová uviedla, že na humanitárnom zozname politických väzňov zostavenom zjednoteným prechodným kabinetom bieloruskej opozície je vyše 200 ľudí. Na tomto zozname sú len ľudia, ktorých by mali okamžite prepustiť zo zdravotných a iných humanitárnych dôvodov.

Demokratické sily Bieloruska predstavili alternatívny pas

Predstavitelia opozičnej vlády Bieloruska na konferencii Nové Bielorusko predstavili koncepciu nového bieloruského pasu. Je červený, je na ňom zobrazený historický erb krajiny Pogoňa a na stranách sú fragmenty malieb bieloruského umelca Marca Chagalla. Opozičná vláda Bieloruska už viedla predbežné rokovania s Európskou komisiou a niekoľkými národnými vládami krajín EÚ o uznaní tohto dokumentu. Zatiaľ nie je jasné, kedy budú môcť Bielorusi získať nové pasy.

Lukašenko je hrozbou pre regionálnu a medzinárodnú bezpečnosť

Tri roky po prezidentských voľbách ukradnutých Alexandrom Lukašenkom vydal pri príležitosti výročia v mene Európskej únie predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci Josep Borrell vyhlásenie. V texte sa uvádza, že EÚ podporí Bielorusov v takej miere, aká bude potrebná na to, aby sa demokratické, nezávislé a prosperujúce Bielorusko stalo súčasťou mierovej Európy. Ďalej sa zdôrazňuje, že situácia s represiami zo strany Lukašenkovho režimu ešte nikdy nebola taká akútna. Diktátora nazývajú hrozbou nielen pre regionálnu, ale aj medzinárodnú bezpečnosť.

Poľsko, Litva a Lotyšsko posilňujú hranice s Bieloruskom

V reakcii na cvičenia bieloruskej armády a pohyb bojovníkov z Vagnerovej skupiny posilňujú susedné krajiny spoločné hranice s Bieloruskom. Napríklad poľské ministerstvo obrany oznámilo, že do pohraničnej oblasti vyšle ďalších tisíc vojakov. Litva takisto plánuje vyslať viac bezpečnostných síl do oblastí pri Bielorusku. Lotyšsko dokonca na šesť mesiacov zavádza zvýšený režim ochrany hraníc. Hoci predstavitelia týchto krajín tvrdia, že situácia je stabilizovaná, podotýkajú, že miera napätia v pohraničnej oblasti neklesá a v blízkej budúcnosti s najväčšou pravdepodobnosťou dôjde k provokáciám.

Preložené z ruštiny. Bieloruský denník vychádza s podporou SlovakAid.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Bielorusko a Lukašenko

Bieloruský denník

Svet

Teraz najčítanejšie