Denník N

Situácia v Karabachu je vážna. Ak nezareagujeme, bude to Juhoslávia 90. rokov na steroidoch, vraví analytik

Ruské mierové sily v Náhornom Karabachu Arménom veľmi nepomáhajú. Foto - TASR/AP
Ruské mierové sily v Náhornom Karabachu Arménom veľmi nepomáhajú. Foto – TASR/AP

Analytik sa obáva, že Azerbajdžan najneskôr do dvoch mesiacov zasiahne v regióne silovo. Ak sa to spustí, bude to Juhoslávia 90. rokov na steroidoch, varuje.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Obchody sú síce otvorené, ale regály s potravinami či hygienickými potrebami takmer úplne prázdne. V nemocniciach chýbajú lieky a na niektorých miestach museli pre nedostatok paliva zastaviť verejnú dopravu.

Tak opisujú situáciu etnickí Arméni z Náhorného Karabachu, ktorí tvrdia, že na nich Azerbajdžan pácha genocídu. S podobným alarmujúcim záverom prišiel minulý týždeň aj bývalý hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu.

Nedostatok základných potrieb spôsobuje blokáda jedinej cesty, ktorá časť sporného územia spája s Arménskom a so zvyškom sveta. Aj podľa experta Jána Cingela, ktorý sa Kauzakom zaoberá viac než desaťročie, je situácia mimoriadne vážna a rýchlo sa zhoršuje.

„Azerbajdžan ignoruje všetky výzvy a využíva 120-tisíc ľudí ako svojich rukojemníkov,“ vysvetľuje pre Denník N. Zároveň sa obáva, že v regióne môže už čoskoro vypuknúť ďalšia vojna.

De facto vyhladzovací tábor

Na alarmujúcu humanitárnu katastrofu v Náhornom Karabachu upozorňovali Arméni už začiatkom roka. Lenže v lete nastal zlom, po ktorom sa kríza ešte zintenzívnila.

Čo presne sa deje?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boj o Náhorný Karabach

Svet

Teraz najčítanejšie