Denník N

Keby boli nevinní, neboli by takí hrubí a zlí

Robert Fico sa so svojimi straníkmi a s advokátom Marekom Parom zastáva zadržaného Tibora Gašpara. Reprofoto - N, livestream Smeru
Robert Fico sa so svojimi straníkmi a s advokátom Marekom Parom zastáva zadržaného Tibora Gašpara. Reprofoto – N, livestream Smeru

Už len forma, akou Robert Fico a spol. dlhé mesiace komunikujú s verejnosťou a zasahujú do vyšetrovania, je silnou indíciou o ich vine. Minimálne v morálnom zmysle slova. Tam, kam zašli oni, nevinní jednoducho nechodia.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je bývalý poradca predsedu vlády

Napriek všetkým známym dôvodom je aj tak čudné, že nám dnes volebné prieskumy naznačujú významný nezáujem občanov o vyšetrenie a potrestanie zločinov z rokov minulých. A ešte čudnejšie na tom je, že udeľujú akýsi generálny pardon stranám Smer, Hlas a SNS, ktoré rozsiahle rozkrádanie a korupciu politicky zastrešovali. Je to také čudné, že sa niektorým do myslí zakráda myšlienka o nečakanom volebnom zvrate. Vychádzajú z premisy, že si ľudia v okamihu voľby predsa len spomenú. Z čoho ten plamienok nádeje plápolá? Na rozkrádaní verejného majetku a korupcii sa zúčastňovala stále len menšina. Sú o tom stovky záznamov, ktoré zaznamenávali médiá za vlád Vladimíra Mečiara, Mikuláša Dzurindu a Roberta Fica.

Ale zároveň sú tu stovky (možno tisíce) tých, ktorí boli korupčnými praktikami priamo poškodení. To sú podnikatelia a zamestnanci firiem, ktoré sa pre korupciu nedostali k verejným zákazkám, hoci mali z pohľadu verejného záujmu výhodnejšie ponuky. To sú tí obyčajní ľudia, ktorí boli vinou skorumpovaných úradníkov, sudcov, exekútorov, prokurátorov okradnutí o pôdu, byty, podnikateľské priestory.

To sú tí drobní akcionári, ktorých oligarchovia obrali aj o to málo, čo im malo zostať po socializme. To sú tí pracovníci vo verejnej správe, ktorým urobili nadriadení škrt cez kariérny postup, ba prišli aj o prácu, pretože sa odmietli zúčastňovať na svinstvách. A sú to napokon aj tí, ktorí v dôsledku mafiánskeho štátu prišli o svojich blízkych.

Koľko je tých poškodených?

Tých poškodených je asi stále málo na to, aby

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Robert Fico

Smer

Tibor Gašpar

Komentáre

Teraz najčítanejšie