Denník N

Putin je veľký vodca, konštatuje nová ruská učebnica dejepisu. Ako Rusi prepisujú opäť históriu

Vyučovanie v škole v ruskom Marijsku. Ilustračné foto: ruské ministerstvo školstva
Vyučovanie v škole v ruskom Marijsku. Ilustračné foto: ruské ministerstvo školstva

Západné sankcie sú naša výhra. Ukrajinský neonacizmus je náš nepriateľ. Putin je veľký vodca a Gorbačov bol veľký slaboch, píše sa v novej ruskej učebnici dejepisu. Prinášame jej analýzu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Nová ruská učebnica dejepisu má na obálke čiernu stavbu, symbol ruského imperializmu, nadutosti a opovrhovania všetkými medzinárodnými pravidlami: Krymský most, ktorý dal postaviť ruský prezident Vladimir Putin po tom, ako v roku 2014 prikázal anektovať ukrajinský polostrov Krym.

Keď žiaci druhého stupňa ruských základných škôl novú učebnicu otvoria, zistia, prečo je na obálke práve Krymský most. Alebo vojenská prehliadka na Červenom námestí ako oslava sily a agresie.

A potom majú dve možnosti: buď tomu, čo si prečítajú, uveria, alebo nie. Ale podľa historika a pedagóga Sergeja Černyšova z ruského Novosibirska to bude deťom v pubertálnom veku zrejme jedno. Budú sa to musieť hlavne naučiť.

„Ukrajina je ultranacionalistický štát. Akýkoľvek iný názor sa dnes na Ukrajine tvrdo prenasleduje. Opozícia je zakázaná, všetko ruské bolo označené za nepriateľské,“ klame žiakom kapitola nazvaná Ukrajinský neonacizmus.

Každá z učebníc pre žiakov 10. a 11. ročníka má na obálke iný motív: vojenská prehliadka na Červenom námestí, Krymský most… Všetky sú však spojené s vojnou, armádou, ruským imperializmom. Zdroj – alex19nnov, Twitter

Nové učebnice histórie začali minulý týždeň tlačiť v Smolenskom polygrafickom kombináte. Zámerne sú určené žiakom z vyšších ročníkov základnej školy. Tým, ktorí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

História

Školstvo

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie