Denník N

Seriál Motýliky pôsobí idealisticky. V realite musel nedobrovoľne urobiť coming-out aj jeden z hercov

Foto - Netflix
Foto – Netflix

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď minulý rok v apríli pribudlo na Netflixe prvých osem epizód seriálu Motýliky, očakávalo sa, že záujem vzbudia iba u tínedžerov, prípadne u mladých dospelých. Príbeh je totiž zasadený do stredoškolského prostredia, pričom takmer všetky postavy riešia svoje kamarátske a romantické vzťahy vrátane príslušnosti k LGBTI+ orientáciám a rodovým identitám. Novinku s názvom Heartstopper v origináli si však okamžite obľúbili aj staršie generácie.

„Myslím si, že práve v tom spočíva tajomstvo úspechu seriálu,“ vyjadril sa herec Joe Locke, ktorý stvárňuje hlavnú postavu Charlieho. „Nikto z nás nečakal, že bude rezonovať so starším obecenstvom, a predsa sa to deje.“ Vychádza pritom aj z osobného stretnutia s jedným fanúšikom. „Mal 56 rokov a pred blízkymi urobil coming-out po tom, ako videl Motýliky. Teraz si našiel partnera a vraj je najšťastnejší, aký v živote bol.“

S osobnými príbehmi sa ľudia zverili aj pod oficiálnym trailerom k prvej sérii na YouTube. „Kiežby existovali podobné seriály, keď som bol ja tínedžer. Veľmi by mi to pomohlo,“ napísal 51-ročný Brit Howard Trigg. „Nedokázal som hovoriť o svojej identite, ku kvír ľuďom sa vtedy pristupovalo tak, aby celý život cítili hanbu a poníženie.“

Podobné komentáre neušli ani tímu, ktorý stojí za výrobou seriálu, preto dostal v druhej sérii priestor aj romantický vzťah dvoch učiteľov. Ten však nebol vymýšľaný dodatočne, ale takisto pochádza z komiksovej predlohy od Alice Osemanovej.

Fiktívne postavy Nick a Charlie existujú už takmer dekádu. Prvýkrát sa objavili v autorkinej debutovej knihe Solitaire, pričom hlavnou postavou bola Charlieho sestra Tori. V roku 2016 začala Alice Oseman publikovať online komiksy o dvojici stredoškolákov na sociálnej sieti Tumblr. Popularitu si získali tak rýchlo, že finančný cieľ jej crowdfundingovej kampane na vydanie tlačených kníh sa naplnil za dve hodiny.

Dnes autorka chystá zo série Motýliky už šiesty diel a ako tvorkyňa a producentka sa podieľa aj na netflixovom spracovaní, o ktorom je už rok známe, že sa dočká aj tretej série.

Niektorým ušla pointa seriálu

Prvé epizódy spájala téma objavovania a v kontexte spoločenských predsudkov aj zmierovania sa so svojou sexualitou. Druhá séria na to nadväzuje zobrazovaním rôznych prístupov ku coming-outu. Charlie kedysi pre svoju orientáciu zažíval

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

LGBTI+

Mladí

Seriály

Tipy na filmy a seriály

Vzťahy

Kultúra, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie